FC5 a video

Zdravim Linux národ…
Hledal jsem, testoval, experimentoval a spoustu toho taky asi pos.al …
Takže žádám o pomoc.

Zkoušel jsem několik základních programů (Totem; BSPlayer…) na přehrávání videa (jak *.avi; *.mpeg; tak i DVD-video), ale ani jeden nefunfuje…
BSPlayer hlásí chybu video-output; Totem se vůbec nechce spustit; ostatní programy prostě nepřehrávají a nevyhodí ani chybu…
Po týdnu hledání jsem nalezl program VPS (či tak nějak)… ten videa přehraje, ale jen s jednou “malou” chybkou… vše bez zvuku :wink:

Pokud jde o kodeky, tak ty jsem nainstaloval… a doufám že správně :wink:

PS: Jsem Linux-lama a navíc píšu z práce, takže sorry za ty pozměněné názvy aplikací

Díky všem za pomoc… fakt už nevim co s tím dál… Snad vše jsem už pročet a stále nic

Příspěvek byl upraven (02-05-06 19:12)

Problem bude zrejme s kodeky - ze stranky http://www.mplayerhq.hu/design7/dload.html si stahni “essential codecs package” a “other binary codec packages” a rozbal si je do nejakeho adresare (ja je mel tusim v /usr/bin/mplayer, nutno delat pod rootem. Pak zkus nainstalovat program xine - balicky xine a xine-gui (to je graficke rozhrani) a v konfiguraci mu nastav cestu k tem kodekum. Pak bys mel prehrat v xine jak avi, tak DVD, spon me to fungovalo.

Většina kodeků je taky v balíčku w32codec v repozitáři atrpms. Takže si nastavte tento repozitář,
(viz http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:repozitare#ostatni_repozitare)
a pak jen:
yum install w32codec
Nebo, chcete-li mít atrpms defaultně vypnutý (enabled=0), tak:
yum --enablerepo=atrpms install w32codec
Jo, a pak samozřejmě nainstalovat totem-xine z repozitáře livna, nebo přehrávač kaffeine - má sice své mouchy, ale mě přehrál zatím všechno. Ten je ale z KDE, takže máte-li jen GNOME, tak si bude doinstalovávat nějaké knihovny.

Příspěvek byl upraven (02-05-06 16:35)

Tak jsem zkousel XINE … jak ve KDE tak v GNOME mi to shodi sezeni a naskoci prihlasovaci obrazovka … Program se preddim jakoby spousti… ale vysledej je takovej… Nevite cim to muze byt?? Grafika ci co??? PLs a diky za rady

Tak po dalsich hodinak snahy…
Uposlechl jsem oba prispevky a vse provedl… dle systemu OK.

totem-xine - nejde vubec pustit…zacne se spouste, parkrat neco problikne a vyskoci uvitaci obrazovka Fedory

Kaffein - ten se sice spusti, ale pri jakemkoliv spustenem souboru (i napriklad u MP3) udela totez co XINE
navic v nastaveni pokud kliknu na Xine Engine Parrametr, tak to taky spadne.
Nebo pokud v nastaveni prepnu Engine z Kaffein na Embedded engine, tak sice nespadne, ale nic neprehraje - dam prehrat DVD a on se na mne jen vykasle, ale nespadne

VLC Media Player - jak jsem jiz psal… ten funguje a navic jsem zjistil, ze pod suporuzivaletem jde i se zvukem (respektive - funguje stereo a 2+2 // 5+1 nejde)

Jinak neco k systemu…
FC 5
integrovana zvukovka
grafika Sapphire Radeon X1300 (PCI-E) - snad spravne nainstalovany ovladace od ATI (sice mi to bere jako zakladni ATi kartu, ale uz mi jde rozliseni 1280x1024) :slight_smile:

K tomuhle mam jen jednu poznamku - mas tam neco hodne shnilyho a co si tomu provedl netusim. Zkus vykopnout ten ovladac od ATI (co znamena snad spravne nainstalovany? Jaks to delal?). Nepatlas nahodou dohromady ruzne repozitare a ruzne architektury?

No jak jsem psal… .proste lama…

Jde o ty nove ovladece od Ati o kterych se toho jiz napsalo hafo…

Instaloval jsem je primo od Ati z jejich stranek…

Zbytecne… kdyz staci pridat repozitar livna a instalovat je z rpm - vyhoda: aktualizuji se s kernelem, jasna a cista instalace.

Mam ještě jeden menší problémek… odebíral jsem nějaké aplikace, ale jedna byla přímo navázána na X server a já si toho nevšim…
PLs jak je možné z textového prostředí X server nainstalovat a zprovoznit? …

Díky moc a sorry za lama-dotazy

yum grouplist
yum groupinstall “X Window System”

(bez zaruky)