F9 preview - problém s rozložením klávesnice

Tak jsem včera zkusil updatnout přes yum F8 na F9. Ten problém s klávesnicí, nad nímž jsem se rozhořčoval v Ubuntu 8.04 je tam taky. Tak to asi nebude o xorgu ale o gnome?

Na foru Ubuntu jsem to popsal takhle: Po instalaci 8.04 se pravidelně setkávám s výpadkem funkce pravého altu na klávesnici. Nějakou dobu vždy vše běží jak má a pak ve zcela nevyzpytatelném okamžiku (po n-hodinách práce a nebo po n-tém nabootování) začne ta funkce zlobit. Buďto se v lepším případě nedostanu na ‘altové znaky’ jako @# a pod. a nebo v horším případě už píšu jen altovými znaky - tzn. namísto abcd ~{&Đ. Nezabere restart xorgu ani celého systému. Pomůže vždy jen vstup do vlastností klávesnice, přidání nějakého dalšího rozložení, odebrání českého, přidání původního českého a odebrání onoho dočasného dalšího rozložení. No a pak to třeba dva dny v pohodě funguje a najednou začnu zase psát đ]\€¶]€|]¶.

Nahlásil to prosím někdo jako bug? Jak už jsem někde napsal - ať si nefunguje cokoliv, ale bez klávesnice to jde blbě. :slight_smile:

Zkuste aktualizovat na finalni F9, pokud problem bude pretrvavat dejte vedet, pripadne sam prohledej te bugzilla.redhat.com a nahlaste.

Ten problém pořád trvá. A zjevně jde o nějaký bug v novém gnome, kterým trpí i Zubatý Zubr. :slight_smile:

Je to obecně zmiňováno zde:
http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=22491.0
http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=23043.0
http://www.abclinuxu.cz/zpravicky/fedora-9-sulphur

Problém lze obecně popsat takto:

• start gnome nevaruje o jiném nastavení klávesnice v xorg a gnome

• pokud se v gnome nastaví rozložení klávesnice, toto nastavení přestane být po nějaké době činnosti akceptované

• indikační applet klávesnice po nějaké době činnosti selhává (indikuje špatné nebo jen jedno rozložení)

• selhává (opět po nějaké době činnosti) možnost přepínání klávesnice

• selhává (opět po nějaké době činnosti) funkce pravého altu a nebo klávesnice zatuhne v tomto módu

• řešením pro jakékoliv uvedené problémy je odebrání rozložení klávesnice a jejich opětovné přidání (nezabere ani restart xorgu a ani restart celého pc) - tak mne napadá - nějaká chyba v ukládání / načítání konfigurace ?

Sám příliš aktivně neovládám angličtinu. Pokud proto mohu požádat, nahlaste to prosím.

A proc mate zaroven nastaveni klavesnice v xorg.conf a gnome a kazde jinak? Neni to zbytecne? Dela to i bez definice klavesnice v xorg.conf?

Když se to v xorg a gnome nastaví stejně, skončí to těmito problémy:

• indikační applet klávesnice po nějaké době činnosti selhává (indikuje špatné nebo jen jedno rozložení)
  • selhává (opět po nějaké době činnosti) možnost přepínání klávesnice
  • selhává (opět po nějaké době činnosti) funkce pravého altu a nebo klávesnice zatuhne v tomto módu

Xorg.conf je docela alchymie a tak do něj chodím “ručně” až když je to opravdu nezbytné. A tak obvykle nechám klávesnici nastavenou tak jak ji vymyslel instalátor a v gnome už jen doplním pro možnost přepnutí další klávesnici. Ale i tenhle postup končí tak jak jsem popsal výše.

Vyrazit z xorg komplet definici klávesnice bude možná dobrý nápad. Třeba by se to pak “nebilo” a v gnome by to fungovalo jak má.
Ale stejně: Z těch diskuzí, co jsem uvedl, mně přijde, že je to obecný problém, který by sice se zatnutím zubů bylo možné obejít nějakým nekonfliktním nastavením, což by ale zase nebylo ucelené řešení. Optimální by bylo, kdyby se ten stav opravdu řešil jako chyba. Ono pokud někam nainstalujete Fedoru nebo Ubuntu (kde je ten problém rovněž) tak není vůbec dobré, když se vám za čas ozývá uživatel systému, že nemůže napsat zavináč a nebo že mu zlobí klávesnice a nebo její indikace. A pokud něco nastavíte do funkční podoby, potom co jiného než bug to je, když to přežije pár hodin práce a několik restartů a najednou to zničeho nic uprostřed práce začne zlobit.

Btw., na abclinuxu se k výskytu tohodle problému ve Fedoře “přiznal” Fëannatar. Přijde mně v Linuxu velmi zdatný a jeho oblíbenou distribucí je právě Fedora. Nejste třeba v komunikaci?

Problem v tuto chvili je - kam ho hlasit a zda ho nekdo uz nehlasil. Podle me nema cenu to hlasit do Fedory, bud to je problem gnome nebo Xorg…

Je to stopro problém gnome. Ubuntu má jiný xorg. A zlobí to tam taky.

Prochazel jsem bugzillu gnome, ale na podobou chybu jsem tam nenarazil. Oproti cemu to ale hlasit? V tuto chvili jedine co me napada je gnome-control-center?

Já bych spíše měl na mysli gnome-keyboard-properties.

Včera jsem našel třeba tohle: http://bugs.archlinux.org/task/8532. Podle mne šlo o podobný problém v jiném distru a ke všemu zase s jiným xorgem i s jinou verzí gnome. A zase, pokud jsem to dobře pochopil, z toho nevyplynulo řešení, že by se měl opravit nějaký bug. Prostě jen rada smazat veškeré konfigurační údaje, čímž do doby než se přes gnome-keyboard-properties cokoliv změní/zapíše, tak to pojede podle xorgu snad víceméně dobře. To je ale zase na nic. Zkuste říct uživateli systému “hele a nesmíš vstoupit do konfigurace klávesnice nebo ti to začne zlobit”.

gnome-keyboard-properties jsou soucasti gnome-control-center a nemaji v bugzille vlastni komponentu… jen pro informaci.

http://bugzilla.gnome.org/show_bug.cgi?id=534508

prosim abyste chybe venoval pozornost protoz, u me se bohuzel neprojevuje. Vzhledem k tomu ze chyba neni prilis jasne definovatelna se ale obavam, ze se ji prilis pozornosti nedostane…:frowning: