F7 - připojeni NTFS disku problem

Podle tohohle http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:f7pripojeni_disku jsem si chtěl připojit NTFS disk, ale ma to nějákou chybu. Co s tim?

[root@leo-pc leo]# /sbin/fdisk -l

Disk /dev/sda: 40.0 GB, 40020664320 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 4865 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

Device Boot Start End Blocks Id System
/dev/sda1 * 1 3589 28828611 7 HPFS/NTFS
/dev/sda2 3590 4864 10241437+ f W95 Ext’d (LBA)
/dev/sda5 3590 4864 10241406 4 FAT16 <32M

Disk /dev/sdb: 10.2 GB, 10262568960 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 1247 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

Device Boot Start End Blocks Id System
/dev/sdb1 * 1 13 104391 83 Linux
/dev/sdb2 14 1247 9912105 8e Linux LVM
[root@leo-pc leo]# mount /dev/sda1 /media/windows/ -t ntfs-3g -o rw,nls=utf8,umask=0222
$LogFile indicates unclean shutdown (0, 0)
Failed to mount ‘/dev/sda1’: Operace není podporována
Mount is denied because NTFS is marked to be in use. Choose one action:

Choice 1: If you have Windows then disconnect the external devices by
clicking on the ‘Safely Remove Hardware’ icon in the Windows
taskbar then shutdown Windows cleanly.

Choice 2: If you don’t have Windows then you can use the ‘force’ option for
your own responsibility. For example type on the command line:

        mount -t ntfs-3g /dev/sda1 /media/windows/ -o force

Or add the option to the relevant row in the /etc/fstab file:

        /dev/sda1 /media/windows/ ntfs-3g defaults,force 0 0

Tak mate to tam napsane i s tim co mate delat, ne?

Aha, no ja jsem to potřeboval rychle zprovoynit tak jsem to moc nečetl, ale příště se polepším. Doufám.

zaujimave je to ze ked pripojite NTFS disk cez USB (pomocou nejakeho suplika) FC6 ho automaticky pripoji ako keby to bol bezny USB flash disk a nevadi ani ten ntfs file system

NTFS disk jsem bez problémů přpojil v každé verzi verzi Fedory. V F7 s tím ale nemůžu pohnout, vždycky disk připojím jen pod rootem. Uživatel si neškrtne. Zkoušel jsem návod na tomto webu, pak ještě tady http://www.mjmwired.net/resources/mjm-fedora-f7.html#ntfs ale nic. Zkoušel jsem práva, kontroloval skupiny… A to jsem se na zápis docela těšil.

2LimJoe: z popisu neni moc jasne o co by mohlo jit - vypisy pokusu o pripojeni pod uzivatelem a rootem by mozna napovedeli vic.

Problem by mohl byt ve “schemas”.
Pustte gconf-editor (nainstalujte pokud nemate). Nalistujte system->storage->ntfs. Zde muzete zadat default options pro ntfs. Otazkou je, zda v F7 pouzivate stejny ntfs driver jako drive v FC6… Take si nejsem jist, ze tato nastaveni se vztahuji na ntfs-3g, ale snad na jakykoli ntfs.

Krom toho - ste si jisty ze v FC6 bylo ve fstab to same?

Tentokrát jsem Fedoru instaloval načisto, fstab zálohuju. V FC6 jsem měl
#/dev/sdb1 /media/disk ntfs noauto,user,umask=0002,utf8,gid=users 0 0

a modul z balíčků kmod-ntfs a ntfs-kmod-common z livny.
Tento modul v F7 s ntfs-3g není potřeba, ale s ním i bez něj připojím ntfs jen pod rootem.

Gconf-editor při pokusu o nějaký zásah vypisuje “V tuto chvíli nelze editovat páry a schémata. To se změní v pozdější verzi.”

Zatímco píšu tento příspěvek tak si s tím trochu hraju. Vyhodil jsem ntfs-3g a nainstaloval kmod-ntfs a ntfs-kmod-common a teď ntfs připojím jako uživatel s výše uvedeným zápisem v fstab. Tak asi bude problém s ntfs-3g, ale řešení ponechám času a osudu :wink:
Byli jsme před zápisem, budeme i po něm :slight_smile:

Tak NTFS disk už jsem vyřešil, ale mám další problem s oddílem ext3 na disku s win. Sice se mi připojí po startu systemu, ale memůžu zapisovat a nezobrazuje mi to háčky a čárky. Myslim, že chyba bude v sloupci options (parametrech připojení) teď tam mám defaults. Takže co tam mám napsat abych na ten disk mohl zapisovat a aby se korektně zobrazovaly znaky?

Tady bych se chtel vetrit se svou otazkou:) Je plno diskuzi jak pripojit disk s NTFS a jake jsou s tim problemy a ze to pry jede pomalu a je to nebezpecne a tak… Mam 2 PC s windosowskou siti. Jedno jede ve win druhe na F7 a z Fedory se pripojim jako kdych byl ve win. Bez problemu a jekeho koliv nastavovani. Nechapu jak je mozne ze lokal se musi pripojovat ja nevim jakyma prikazama a na sit ntfs se dostanu jak nic. Jo a dalsi otazka. Nahodou jsem narazil na stranky covexe. Ty studujes na CVUT? A v kolikatem jsi rocnikuAsi ana elektru ze? Dost se divim ze stihas jeste moderovani fora pri skole a urcite aj pri nejake praci:)

Zkuste neco na tento zpusob - snad bude fungovat

/dev/hda2 /media/win_c ntfs user,noauto,umask=000,nls=iso8859-2,ro 0 0

Macky

Leo napsal(a):

Tak NTFS disk už jsem vyřešil, ale mám další
problem s oddílem ext3 na disku s win. Sice se mi

Co to je oddil ext3 na disku s win???

připojí po startu systemu, ale memůžu
zapisovat a nezobrazuje mi to háčky a čárky.

a co je v /etc/fstab?

Myslim, že chyba bude v sloupci options
(parametrech připojení) teď tam mám defaults.
Takže co tam mám napsat abych na ten disk mohl
zapisovat a aby se korektně zobrazovaly znaky?

polo23 napsal(a):

a na sit ntfs se dostanu jak nic. Jo a dalsi
otazka. Nahodou jsem narazil na stranky covexe. Ty
studujes na CVUT? A v kolikatem jsi rocnikuAsi ana
elektru ze? Dost se divim ze stihas jeste
moderovani fora pri skole a urcite aj pri nejake
praci:)

V rocniku jsem tak desatem. :slight_smile: Fakt to tak vypada? Uz nejaky ten rok jsem spis absolvent nez student, dokonce uz ani neucim.:slight_smile:

macky napsal(a):

Zkuste neco na tento zpusob - snad bude fungovat

/dev/hda2 /media/win_c ntfs
user,noauto,umask=000,nls=iso8859-2,ro 0 0

Macky

sda - 40gb
sda1 - 30gm, ntfs, s timto iddílem už nemám problém
sda5 - 10gb, ext3, tento oddíl sice připojím ale nemůžu zapisovat a nezobrazují se správně znaky. Otázka zní, co napsat do /etc/fstab?

K spravnemu zobrazeni znaku by se mela vazat volba nls=iso8859-2.

Macky

To Covex: Neucim = uz jsi PhD.? Narazil jsem na netu na tvoje stranky a tam bylo neco o CVUT tak proto jsem myslel ze jsi studak:) No na tomto foru mas takovy pedagogicky pristup “presne popiste Vas problem… a nepiste mi tu takove zmatky:)”.