F25 - kompletne zamrzanie prostredia + TTY

Ahojte,

Poslednu dobu sa mi deje na F25 (full aktualizovana) taka divna anomalia. Dochadza ku kompletnemu zamrzaniu GNOME prostredia, neda sa prepnut do TTY a jedina moznost je natvrdo vypnut notas.
Deje sa to pri nasledovnych operaciach

  • uncompress 7z/rar archivov vacsich ako 2GB a zaroven kopirovanie na USB 3.0 kluc
  • kopirovanie z USB HDD disku na iny USB HDD disk, popritom stahovanie/surfovanie

Podla toho co som si vsimol, tak data ako take sa kopiruju na zaklade indikacie LED diod (nasledne overene na inom kompe), cize mam podozrenie, ze nejaky problem bude bud v GNOME Shell (asi mutter kompozitor), alebo niekde po ceste.

V logoch nie je nic, takze neviem ani o co sa opriet a ani nic dat na preverenie. ABRT tiez v tomto smere zlyhava. Neviem sa taktiez coho chytit, lebo niekedy to nastane, inokedy zas nie - deje sa to uplne nahodne

HW konfiguracia : notas Lenovo B50-80, Fedora 25 x64, Gnome Shell

Napadlo mi zmenit priority level pre 7z/unrar command v linuxe na nejaku normal - pripadne nizsiu - mozno to nieco vyziera zdroje - to je vsak taky typ od boku a nemam s tym nejake velke skusenosti

Mate niekto podobny problem ?
Viete mi poradit ako na to, prip. nejaky workaround ?

Zacina ma to rozculovat …:X

vdaka

Marek

  1. zamrzne to úplně nebo se to po dokončení kopírování znovu oživí?
  2. používáš Wayland nebo X? Pokud Wayland, mohl bys zkusit, jak se to chová pod X?

Jde o to, že Wayland mívá problémy se zasekáváním desktopu, pokud se jedná o starší počítač, který je zrovna extrémně vytížený. Je fakt, že takto extrémní by to být nemělo. Mně se maximálně stává, že při maximálním vytížení se seká kurzor myši. Možné je ale všechno.

Taky bych zkusil vypnout všechna rozšíření GNOME Shellu, která používáš, a vyzkoušel, jak se to chová. Za drtivou většinu pádů a zamrznutí GNOME Shellu můžou právě rozšíření.

mam cisty GS, bez akychkolvek pluginov, extensions a pod …

  1. neozivi sa to vobec, zostane to total mrtve
  2. deje sa to aj na Xkach … najprv som myslel, ze za tym je waylandove upravy, ale minule mi to nastalo aj na Xkach.

pozorujem to pri vyssom zatazeni.

Lagovanie mysi a ine problemy s GUI uz neriesim vobec hoc ma pri nich ide niekedy riadne vytocit … tearing, zasekavanie mysi, zasekavanie klavesnice (vsetko sa to deje pri zatazeni)

Pokud se to deje az posledni dobou, tak bych zkusil proste starsi jadro. Ja bych to typoval na vladac grafiky. Pokud je ta nejaka sdilena RAM tak je mozne ledacos.

vdaka za response :slight_smile:
Vcera som po cca 20 dnoch restartol pracovnu stanicu, kedze som si uvedomil, ze bolo aj dost aktualizacii. Zatial problem nenastal ani na Xkach a ani na wyalandovom GS.

Takze si mozeme tipnut, kde bola “zrada” - kernel, intelacka grafika, mutter, hocico ine :slight_smile:

V kazdom pripade to budem sledovat a ak by to znovu nastalo, ozvem sa a skusim dodat aj nejaky log (ak vobec nieco bude zalogovane).

Taky bych to tipoval na chybu v ovladači grafiky. F26 byla jedna RC 4.11, která mi tak 5 denně zamrzla a shodila desktop. V logách jsem našel záznamy o “gpu hang”. Vrátil jsem se na starší kernel a bylo po problémech.