F22 - prolem s GNOME Shell po prihlaseni

Ahojte,

Dnes som natrafil na taky zaujimavy bug a neviem to ani za toho boha vyriesit :slight_smile:

Cela situacia sa prejavuje takto : ak sa F22 bootuje (teda v case zobrazovania f logo) a pohnete mysou (pricom sa zobrazi kurzor mysy), nasledne cele GNOME sa sprava ako splasene - horne menu preblikava, nevidiet napis Activites a ani ikony sietoveho pripojenia, baterky atd…
Ak sa mi nahodou podari vyvoval Menu , tak je takmer cele skryplene - tzn. tiez preblikava, ikony nevidiet…
Mam F22 plne aktualizovanu a takisto mam nastaveny autologin standardneho user-a do GNOME seesion

Deje sa to niekomu z Vas ? Netusite pripadne v com by mohol byt problem ?
Neviem sa coho chytiti …

Pozeral som .logy, ale tam nie je nic relevantne, ziadne warningy a ani ERR stavy

Este pripajam HW konfiguaciu :

Intel C2D
Intel HD integrovana karta
na notas mam pripojeny externy monitor s klonovanim obrazu z NB a externe pripojenu klavesnicu + mys

Za pripadnu pomoc Vam dakujem

Marek

S největší pravděpodobností se jedná o: https://fedoraproject.org/wiki/Common_F22_bugs#Massive_screen_corruption_on_older_Intel_graphics_cards

Pomůže buď změna metody akcelerace pomocí editace xorg.conf nebo dnf downgrade xorg-x11-drv-intel
Bohužel Intel pomrvil ovladače. DRI3 způsobuje problémy na novějších kartách, upstream ho doporučil vypnout a když se vypne, tak zase způsobuje problémy na starších kartách.

Všechno můžeš udělat v GNOME běžícím na Waylandu, tam se ten problém nevyskytuje. Na přihlašovací obrazovce klikni na ozubené kolečko a vyber GNOME na Waylandu.

vdaka za tip…
skusil som GNOME on Wayland a slape to uplne nadherne … :slight_smile:

mozete znacit ako vyriesene

No, na Waylandu se problém nevyskytuje, ale zase má řadu jiných much, pořád je to experimentální věc. Nefunguje tam třeba sdílení schránky mezi aplikacemi běžícími na Waylandu a na XWaylandu, pozicování kontextových nabídek atd.
Wayland jsem doporučil pro provedení oněch změn, protože v GNOME na X to nelze kvůli rozbitému obrazu ani udělat. Jak provedete ty změny, tak je lepší se vrátit do GNOME na X, protože jinak funguje pořád líp než na Waylandu.

ohladom Waylandu - na to, ze je to experimental rata sa mi jeho preformance. Uz aby to bolo ako default zobrazovadlo :slight_smile: cca 1/2 roka to uz testujem a paci sa mi to akym smerom sa to vyvija- kolbuk dole, dobra praca !

Inac nakoniec som zistil, v com bol problem - v mojom pripade to nebolo intelackym ovladacom, ale gnome extension. Zrusil som vsetky dodatocne doinstalovane extensions a ponechal iba tie od instalacie a funguje to korektne …

K tomu intelu dodam jeste svoji historu - ovladac grafiky i915 ma (jiz v F21) nekompatibilni rozhrani s xorg, takze Xka nekdy nastartuji nekdy ne - start systemu tak trva silene dlouho, protoze se nekolikrat restartuje GDM. Nevim co s tim intel dela, nebo naopak nedela, ale je to dost zklamani.