F19 zvetseni LVM

Zdravim,
mam trosku dle meho zaludny dotaz :slight_smile:

nejdriv osvetlim situaci:
NTB s Dualboot Win7 a F19

bohuzel W7 potrebuju.

disk je rozdelenej nasledovne
cca 200GB W7
Linux zbytek tzn cca 500MB ext3
a zbytek LVM

potreboval bych “shrinknout” W7 coz neni problem a uz se stalo ale bohuzel netusim jak dal protoze kdyz se podivam na HDD tak vidim nasledujici:
100MB system, cca 100GB W7, cca 100GB freespace, 500MB ext3 a cca 40 GB zbytek
tzn.
|----system—||----win7—||----nevyuzite misto cca 100GB----||----ext3----||----lvm----|

a ted otazka …

jak dostanu 100GB volneho mista k prilepeni na 40GB co mam F19 abych mel 140 GB hdd aniz bych musel preinstalovávat.
aby to vypadalo nasledovne:
|----system—||----win7—||----ext3----||----lvm + 100GB----|

zkousel jsem mini partition wizard z hiren boot cd ale tam nemuzu “presunout/rozsirit” posledni partici.
a stejne je to s live cd Gparted. nejaky napad jak to udelat?

prolezl jsem snad vsechno a vylozene “navod” jsem nenasel.

Dekuju

No je to logicke, tedy alespon z pohledu rotacnich disku. Oddily vzdy tvorily souvisly prostor (oddil) na disku. Ty ale mas ty oddily odelene 500MB ext3 oddilem pro /boot.

Mas dve moznosti

  1. zazlohovat si oddil /boot (tu ext3) nasledne ji zrusit a vytvorit znovu na zacatku nevyuziteho mista. Nasledne zkusit zvetsit to LVM. Nevim kde mas zavadec, ale protoze se ti nezmeni rozlozeni disku, tak by melo stacit obsah toho ext3 pouze zkopirovat na urovni souboru.
  2. teoreticky existuje i druha moznost a to sice pridat do LVM ten 100GB nevyuzity oddil. LVM totiz umoznuje sdruzovat vice fyzickych disku, resp. oddilu do jednoho logickeho svazku. Neco jako:
    vgextend VolGroup00 /dev/sdaX
    lvextend -L99GB /dev/VolGroup00/LogVol00
    resize2fs /dev/VolGroup00/LogVol00

Pred jakymkoli hranim s oddily samozrejme ZALOHOVAT!

Existuje ovsem jeste jedna moznost a to sice, pokud by si ten novy prostor chtel vyuzivat treba jen pro /home tak proste ten 100GB oddil sformatovat na ext4 a pripojit do /home, coz je takove jednodussi a unixovejsi reseni bez nutnosti prerozdelovat disk.