F18 - nahodné "zamrzání" [Bug GS]

Vytvorit zaznam v bugzille (bugzilla.redhat.com) neni zadny velky problem, samozrejme vytvorit kvalitni zaznam, ktery bude uzitecny vyzaduje trochu usili - sehnat co nejvic informaci, relevantni casti z logu, vypis zarizeni, pokud je to mozne, treba i nejaky ladici vypis. Idealni samozrejme je, kdyby to zachytil ABRT, ale to se zrejme nezdari.

Ahoj,
přidám se taky s problémem zamrzání gnome-shellu. Stává se mi to nyní (ve fedoře 18) několikrát za den, ve fedoře 17 to bylo občas taky. Podezříval jsem disky, instalaci fedory 18 jsem proto udělal na úplně jiné disky.
Původní konfigurace pro fedoru 18 byla ASUS M2AVM-HDMI - integrovaná grafika ATI. Protože se “grafika” (gnome-shell) zakusoval, zkusil jsem instalovat diskrétní grafiku geforce 6200 - havárie to neodstranilo.
Začal jsem podezřívat MB nebo paměti - vyměnil jsem komplet MB, CPU, RAM za odzkoušené ASUS M2N-E + grafika Geforce 6200. Padání nezmizelo.
Vypnul jsem v Biosu funkci AMD Cool’n’quiet - procesor běží na stálé frekvenci - gnome-shell padá.
Kvůli “podivnostem” v časování ram - CPU má 2.7Ghz, Bios hlásí RAM 800MHz ale memtest hlásí frekvenci RAM 452 Mhz(904 Mhz) jsem nastavil na CPU frekvenci 2.4Ghz, pak bios hlásí frekvenci ram 800Mhz, memtest 401Mhz (802Mhz). Nicméně Gnome-shell padá stále.
Počet pádů je různý - někdy jeden denně, někdy každou hodinu. Se systémem se v grafice reálně nedá pracovat.
Pokud skočím přes ctrl-alt-F2 do testové konzoly, můžu restartovat celý systém nebo killnout -9 gnome-shell.
Po 2. až 3. killnutí (restartu) gnome-shellu začnou být problémy se znaky ve spodní liště (používám rozšíření frippery bottom panel) a nakonec nezbude než restartovat celý systém.

Já taky ještě přidám problém s gnome-shellem, který se mi poslední dobou začal hojně objevovat. Při uzamknuté obrazovce (a že v práci uzamykám i 20x denně a když se to stane po každém 3. nebo 4. pokusu o odemknutí tak to hezky sere) se stane (zatím náhodně, jiné příznaky jsem nevysledoval), že při zadání hesla a potvrzení entrem zůstane pouze pozadí oné přihlašovací obrazovky (“takové to” šedé). Když jezdím kurzorem, tak se mění v závislosti na tom, co na obrazovce opravdu je za okna otevřeno, ale nenadělám s tím nic víc. Řešení opět stejné, konzole a reset gnome shellu. Pánové z (těžko říct jestli z GNOME nebo Fedory) hold někde udělali botu :slight_smile:

Toto vydání GNOME zdá se mi poněkud nešťastné :wink:

Ano, bohuzel musim rict, ze jsem GS pouzial, kdyz prislo, ale nyni uz ho nepouzivam - pametove nenazrane (musel jsem ho casto restartovat protoze zralo cim dal vic pameti), nejde prilis nastavit k obrazu memu, extension jsou kazdou chvili nefunkcni… Zatim to, jako v pocatcich KDE4, pripisuji ponekud prekotnemu vyvoji. Nez z toho neco bude, tak jsem GS vsude vymenil za neco jineho, je mi lito. :frowning:

Jedine co tedy muzu doporucit je jiny DE/WM.

Co můžete doporučit? celkem mi vyhovuje GNOME co mám ve Fedoře 14 na notebooku.
Díval jsem se na http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:prirucka:graficka_rozhrani
Kdysi jsem používal KDE, po jeho změně jsem utekl ke gnome. Dnes nevím, jak KDE vůbec vypadá a jak se chová.
Xfce jsem nikdy nepoužíval.
Nechtělo by se mi stávající (zlobící) fedoru 18 přeinstalovávat - jak a na co bezbolestně přejít?
Díky za rady

K F18 bych asi doinstalovala LXDE nebo XFCE. Nebo bych pak uvažovala možná o CentOS.

Zdravim! Cca pred mesicem jsem si do f18 s GS doinstaloval na zkousku cinnamon a od te doby jsem spokojeny. Doplnilo to temer vse co jsem v GS postradal a pritom to vypada prakticky temer stejne. Je to postavene prave na GS. Mimo jine to ma napr. jednoduche klikaci nastaveni se spoustou voleb takze neni potreba nic doimstalovat nebo to slozite konfigurovat pres dconf atd. Ovsem jelikoz to stoji na GS tak je mozne ze zminovane problemy se tam objevi take. Ja se zatim napr. se zamrzanim prostredi nesetkal. (tedy ani v normal GS).

Bohuzel cinnamon je jen nadstavba nad Gnome Shell, ktera meni jeho vzhled tak, ze vypada jako Gnome rady 2.x. Pokud tedy ma nekdo problemy se samotnym enginem GS tak mu cinnamon moc nepomuze. Ve Fedore je ale uz i MATE, coz je skutecne Gnome rady 2.x - tedy stare Gnome. Pokud vam tedy vyhovuje starsi gnome je to idealni moznost
yum groupinstall “MATE Desktop”.

covex napsal(a):

Bohuzel cinnamon je jen nadstavba nad Gnome Shell,
ktera meni jeho vzhled tak, ze vypada jako Gnome
rady 2.x.

Len trochu poopravím a upresním. :slight_smile:
Gnome Shell aj Cinnamon sú založené na Gnome 3. Cinnamon pôvodne začal ako odvodenina - fork Gnome Shell.

vain napsal(a):

pozadí oné přihlašovací obrazovky (“takové to” šedé).

Proto jsem si vyměnil gdm za lightdm . Není to takové hezoučké, ale funkční to je.

Priznavam, ze vyvoj Cinnamonu prilis nesleduji, ale mel jsem za to, ze cele Gnome 3.x je v podstate napsane v javascriptu a (neco jako)CSS nad GJS a GtkCssProviderem. Predpokladal jsem ze Cinnamon pouziva stejny GJS, GtkCssProvider ale ma napsane jine GUI v javascriptu a CSS. Predpokladal jsem i to, ze Cinnamon nadale sleduje GJS a pouziva novejsi verze vydavanem projektem Gnome. Muzu se ale mylit. Pokud to tak ale je, pak problemy zpusobeme GJS budou stejne v Cinnamonu i GS3. Je ovsem tezke rict, kde ten problem je, takze vyzkouset Cinnamon je samozrejme mozne.

Zkusil jsem MATE desktop. Vypadá to opravdu jako starší Gnome (2), povedlo semi v něm přiřadit “.exe” souborům “zavaděč programů pro Wine” a toto nastavení se přeneslo i do gnome-shellu.
Má to ale i své mouchy:

• nastavení VPN (cisco) si nepamatuje skupinové heslo - v gnome shellu s tím není problém. to je dost otravné, protže právě to skupinové heslo je dost silné (čti těžko zapamatovatelné).
  • celé rozhraní občas na chvíli zamrzne - na pár vteřin nereaguje nic, pak v pohodě pokračuje.
  • nejde do horní lišty přidat sledování systému - není to nezbytné, jen ho mám rád :slight_smile:

Zkusím asi ještě KDE a Xfce.

Cisco VPN neznam takze nevim co je skupinove heslo, ale network manager by snad mel byt pro obe prostredi stejny, takze me to celkem prekvapuje. Neni to spis treba nejaky problem s gnome-keyring?
Neda se pridat sledovani systemu znamena co? Neni v seznamu, pridani nic neudela, nebo nastane nejaka chyba?

Sledování systému není v apletech, pokud se ho pokusím přidat z bežných programů, tak nejde přidat na horní lištu (nebo to neumím). Jako normální okno běží.

Nevím jak Vám ostatním, ale mě se už ani jeden problém dlouho nestal, že by opraveno?

Jo, taky jsem si myslela. Dneska jsem se chtěla přihlásit a viděla jsem jenom šedou obrazovku pro změnu. Takže zase killnout GS. Jinak se mi to taky déle nestalo. Ale zase jsem častěji rebootla systém kvůli aktualizacím a projevovalo se to většinou až po delší době.

Vcera 2x jednou ze screensaver a jednou proste jen tak - kliknu na Activities -> zamrz.

Aha, hmm, takže že by jen “haluz”? :slight_smile: No nic, budu pozorovat dál.

Celkem spolehlivě u mě způsobí zamrznutí tak 5 a více oken firefoxu s mnoha záložkami doplněné spuětením videa v některém z oken firefoxu (to video ale není vždycky nezbytně nutné).

Po posledním “yum update” ( tento víkend) už se mi .exe soubory (win programy) nespustí ve wine, ale otevře se nautilus v tom adresáři, kde leží .exe soubor.

No a jakým způsobem ty exe soubory spouštíš? Já tento víkend právě hrál Diablo 2 přes wine a problém jsem neměl (a používám testing-updates, takže předpokládám, že aktualizovaný systém mám zhruba jako ty). Případně když aplikaci spustíš z terminálu stylem wine .exe tak to určitě pojede. Pokud je spouštíš dvojklikem z nautliusu, tak to bude asi jen o změně výchozí akce po dvojkliku na exe soubor. Ale to je spíš na založení nového tématu, než tady.