F18 - nahodné "zamrzání" [Bug GS]

Dobrý den,
mám problém s novou fedorou 18. Stalo se mi opakovaně, že mi najednou “zamrzne”. Nereaguje nic, kromě činností, kde jde spustit aplikaci nebo se myší přepnout do jiného již otevřeného okna, které ale dále už vůbec na nic nereaguje. Třeba spustím terminál, ale nemohu jej použít, protože do něj nelze přesunout kurzor a je neaktivní, stejně tak u dalších aplikací. Nemohu restartovat GS - alt+F2 nefunguje. Nevím jak to lépe popsat…

Ve /var/log/Xorg.0.log mám

(WW) warning, (EE) error, (NI) not implemented, (??) unknown.
[    30.083] (II) VESA: driver for VESA chipsets: vesa
[    30.083] (II) modesetting: Driver for Modesetting Kernel Drivers: kms
[    30.083] (II) FBDEV: driver for framebuffer: fbdev
[    30.083] (++) using VT number 1

[    30.085] (WW) Falling back to old probe method for vesa
[    30.085] (WW) Falling back to old probe method for modesetting
[    30.085] (WW) Falling back to old probe method for fbdev
[    30.085] (II) Loading sub module "fbdevhw"
[    30.085] (II) LoadModule: "fbdevhw"
[    30.086] (II) Loading /usr/lib64/xorg/modules/libfbdevhw.so
[    30.086] (II) Module fbdevhw: vendor="X.Org Foundation"
[    30.086] 	compiled for 1.13.2, module version = 0.0.2

Nevím jestli to stím má souvislost. Předem moc děkuji za rady.

Viděl bych to na problém specifický pro daný hardware, tedy pravděpodobně regrese v ovladačích. Děje se to už od samotného přechodu na F18 nebo se to začalo dít až později po nějakém updatu? Zkusil bych v v GRUBu vybrat nějaké starší jádro, možná tam máš vedle aktuálního 3.7 ještě 3.6, a vyzkoušet, jestli se to pořád děje.

Sešívaný napsal(a):

Viděl bych to na problém specifický pro daný
hardware, tedy pravděpodobně regrese v
ovladačích. Děje se to už od samotného
přechodu na F18 nebo se to začalo dít až
později po nějakém updatu? Zkusil bych v v
GRUBu vybrat nějaké starší jádro, možná tam
máš vedle aktuálního 3.7 ještě 3.6, a
vyzkoušet, jestli se to pořád děje.

Přešla jsem na F18 později a myslím si, že od samotného přechodu mám tento problém, ale vyzkouším, protože to asi nedokážu říct úplně jistě. Ten problém se neobjevuje moc často, spíše tak jednou za den. Nevím jak k tomu mám zjistit více nebo co sem ještě dodat.

Stává se mi podobný (ne-li stejný) problém, ještě jsem ho nijak zvlášť neřešil, přepnu se pomocí ctrl+alt+f5 do terminálu a tam killnu gnome-shell (tím se restartuje), přepnu se zpět přes alt+f1 do grafiky a hotovo. Normální to není, stává se mi to spíš tak jednou za dva tři dny, ale jak říkám, ještě jsem to neřešil, problém je ale v gnome-shellu (u mě tedy).

Do konzole se mohu přepnout také, takže to možná bude lepší řešení než reboot :-). Já tam zkoušela gnome-shell restartovat, což dobře neskončilo, tak ho příště killnu a uvidíme. :slight_smile: Díky.

Přidávám se. Stalo se mi to zatím asi 3x, docela (teda aspoň podle mě) náhodně a pomohl jen restart gnome-shellu. Dost otravné, ale ještě jsem neměl náladu se v tom nějak více vrtat a hledat chybu.

Já mám podobný problém, zamrzá mi aktualizace. Fedora 18 nabídne aktualizace (cca 270) a když je spustím, tak to skončí v čištění balíčků, nebo tak nějak se to jmenuje. Systém dále funguje, ale okno s aktualizacemi zamrzne. Zkoušel jsem to několikrát. Nevíte někdo, čím to může být? Napadá mě malá paměť, jen 970 kB.

970 kB? To je asi fakt málo paměti :smiley: Asi jsi myslel 1GB RAM.
Doporučuji udělat aktualizace přes příkazový řádek (dočasně než se bug opraví).
Příkazem:

sudo yum clean all && sudo yum update

Jen potvrzuji, že se jedná skutečně o stejný problém jako u uživatelů vain a stderr.
Pomohla mi tedy konzole (CTRL+ALT+F5)

lsof | grep /usr/bin/gnome-shell 
kill -9 16022 #16022 PID GS

(ALT+F1) a opět bez problému funuje GS. :slight_smile:

Když o tom mluvíte, tak se mi to asi taky jednou stalo, ale nevěnoval jsem tomu pozornost.
Myslel jsem, že to bylo protože Gpaste dával do schránky i obrázky a došla paměť.
Ale je fakt, že jsem poté gdm nahradil za lightdm. (U gdm mi totiž strašně dlouho trvalo locknout skrýnu, no co 7 let starý notebook :slight_smile: )

No vida, já si původně myslel, že to způsobuje nějaký doplněk pro gnome-shell nebo něco podobného a říkal jsem si, že až se budu nudit, tak zkusím vylučovací metodou zjistit, který. Ale jak to tak vidím, tak je to masový problém…

Ještě mě napadá, dělá mi to doma a v práci (nVidia), ale na notebooku se mi to, pokud dobře vzpomínám, ještě nestalo (Intel). Jenom náhoda, nebo co máte ostatní za grafiky? :slight_smile:

Já mám intel…

lspci | grep VGA
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile 4 Series Chipset Integrated Graphics Controller (rev 07)

(Z doplňků mám jen system-monitor a remove-bluetooth-icon)

Hmm… tak to možná vážně nebude hardware specific. Já momentálně testuju nový build GNOME Shell pro tento bug: https://bugzilla.redhat.com/show_bug.cgi?id=877762
Obsahuje ale i další patche z upstreamu, tak můžete vyzkoušet. Třeba vám to pomůže.

Až bude v testingu, tak ho nainstaluji :slight_smile:

sudo yum update gnome-shell --enablerepo=updates-testing

Děkuji všem za pomoc.

V .xsession-errors nic neni? (Me se to nestava, bo nepouzivam GnomeShell, tzn. bude to opravdu chyba v GS.)

Já tu nic takového vůbec nemám, tedy pokud jsme si dobře rozuměli a ten soubor má být v $HOME.

Díky moc, je to perfekt, funguje. Aktualizace s yum prošla.

Mně se stávalo totéž rozšířením WindowOverlay icons. Po jeho vypnutí je to OK, ale pokud tohle rozšíření nemáš, tak těžko říct…

Myslím, že mi ten nový GS pomohl. Naposled se mi to co jsem popsala stalo 2x ve čtvrtek. Pak jsem udělala update toho gnome-shellu a kernelu a vypadá to, že už tam ten bug není.

[10:05:34][code-girl][~]$ sudo yum list gnome-shell kernel
Zavedené moduly: langpacks, presto, ps, refresh-packagekit
Nainstalované balíčky:
gnome-shell.x86_64                3.6.3-2.fc18               @updates-testing
kernel.x86_64                     3.7.5-201.fc18                @updates        
kernel.x86_64                     3.7.6-201.fc18                @updates        
kernel.x86_64                     3.7.7-201.fc18                @updates-testing

EDIT: Tak radovat se z toho bylo trochu předčasné, nebyl snad den, kdy by se to neopakovalo, tak jsem si říkala, že to je už vpohodě. :frowning: Možná je to o něco horší, protože už nereaguje fakt vůbec nic, i když na tom nesejde. No nic, tak budeme muset čekat dál, než to bude opraveno.

A kromě toho mne napadá, nemělo by se to někam nahlásit? Já netuším moc jak. Mohla bych se o to zajímat možná, ale vím to, že nevytvořím nějaký popis toho v angličtině, takže by to asi moc nemělo smysl, tedy v mém případě. :frowning: