F14: Jak zformátovat disky na NTFS?

Zdravim.

Prosím, jak mám zformátovat disk na formát NTFS? Přes diskový nástroj mi to nejde. Píše mi to One or more block devices are holding /dev/sda2. To píše když zkouším formátovat svazky. Když dám formátovat disk tak mi to tam NTFS nenabídne. Nábídne to jenom Hlavní zaváděcí záznam MBR, Tabulka rozdělení disku GUID, Nerozdělovat, Mapa oddílů Apple.

Jde mi o to že si chci nainstalovat windows7 a ten se mi nechce nainstalovat protože vyžaduje formátování NTFS. Taky při instalaci mám na výběr 2 oddíly kam ho instalovat. Nejde nějak udělat aby tam byl na výběr jen jeden oddíl?

Díky.

Nevim proc problem s instalaci WIndows 7 resite na forum Fedory, ale budiz. Diskovy oddile nelze formatovat pokud je pripojen. Tzn. ta hlaska “One or more block devices are holding /dev/sda2” znamena z oddil je pripojeny, protoze na nem zrejme je nejaky souborovy system. Oddil staci odpojit (jako rootu “umount /dev/sda2”) nasledne zformatovat (mkfs.ntfs /dev/sda2). Osobne bych ale oddil pro Windows v Linuxu neformatoval, pouze bych ho vycistil - tzn. odstranil sda2. Tvim vznikne volne misto, ktere by snad instalator W7 mohl najit. Pozor ovsem na to, ze to muze mit neblahe nasledky pro Linux. A to at uz proto, ze se posune cislovani disku, nebo proto, ze windows potom zbytek linuxovych oddilu klidne smazou. Takze jako vzdy - zalohovat.

Já jsem vždycky postupoval obráceně, tj. napřed instalace Windows s formátováním ntfs a pak teprve Linux. MS se chová jako když mu všechno patří. Smazal zavaděč a cpal se na i linuxové svazky.