F12 a ovladani jasu

Tak jsem konecne nainstaloval F12 jen aby me hned z boku zklamala necim, co v predesle verzi funguje temer bezproblemu… a to je ovladani jasu LCD (notebook). Ve F11 mi normalne reaguje na Fn+F10/F11 … ikdyz ano, obcas pri bootu se buhvi proc tato funkce nespusti, ale to je druhotne. Jde o to, ze ve F12 je toto opet nefunkcni. Pri stisku Fn+F10/11 spadne jas na minimum a proste ho dale nelze nijak ovladat. Jas lze nastavit jedine pomoci appletu, ktery ale take funguje dost pochybne… pri jeho posunu totiz pri kazde zmene neustale jas problikava a cely posun je diky tomu neskutecne pomaly a zasekany. Zkousel jsem “xrandr --output LVDS --set BACKLIGHT_CONTROL native” … ale ten vyhodi akorat chybu. Zkousel jsem bootovat s “nomodset” a “acpi_backlight=vendor”, ale jedine ceho jsem docilil bylo, ze jas zustal na 100% a nasel nijak ovladat (ani pres funkcni klavesy ani pres applet).

Sakra, tohle někdo řešil na abclinuxu, že mu to fn+xx nevyvolalo zmáčknutí té kombinace kláves, ale jako že je drží (jas sjel úplně na minimum a pak s tím už nehnul), zkusím pohledat, vyřešili to tam.

No ja tam neco taky takoveho videl, ale za ziveho boha to nemuzu najit…

Trosku nechapu tvuj popis, “jako ze je drzi” … to u me se to spis chova jako, ze pri stisknuti te kombinace klaves, je dalsi uroven jasu 0%… a pri kazdem dalsim stisku se opet jas zmeni, ale opet jen na na 0% (ten status bar se vzdy objevi, ale je samozrejme az na dne a nic se mu nepridava), napr. jeste u Fedory 9 mi fungovali asi jen 2 prvni kroky… slo zvysit jas o dve urovne, pak zas sel od nuly.

To je prave to co vain myslel - stale dokola se posila znak stisku klavesy pro snizeni jasu, to ma za nasledek, ze se jako okamzite snizi na nulu a dalsi manipulace s nim nema smysl protoze se stale posila “sniz jas” a i kdyz jednou kliknes na zvysit, nic moc se nestane, protoze se zase hned snizi… tedy tak jsem to pochopil ja.

Je to mozne, tezko rict, co presne se posila, jelikoz to vzdy okamzite pada na 0, jak jsem psal… u Fedory 9 to bylo trosku jine, tam kdyz jsem stiskl nejakou kombinaci (at uz zvyseni nebo snizeni) a uroven jasu byla v te dobe nekde nad polovinou, tak spadla na nulu, jas pak slo zvysovat asi o 2 kroky, dalsi krok pak zas byl nula, a takhle to slo porad dokola. Co presne ma na starosti ovladani jasu? Nejaky kernel modul? Gnome-power-manager?

Vsiml jsem si nejakeho bugu s opakovanim klaves u metacity. Pokud pouzivas metacity, zkus upgrade na novou verzi z updates-testing nebo koji.