F10 - X server a gconf

Zdravím, mám tento problém:
a) Promazal jsem adresář /tmp.
b) Dal jsem restart systému.
c) Systém nabíhal (vše OK), ale před naběhnutím gdm obrazovky mi vyskočila hláška:

Se serverem nastavení nastal problém /usr/libexec/gconf-sanity-check-2 se ukončil se stavem 2

d) Hlášku jsem potvrdil a obrazovka gdm naběhla bez pozadí pouze s přihlašovacím oknem.
e) Přihlásil jsem se a mám pouze tmavou obrazovku.
f) Přepnul jsem se do terminálu a zadal startx.

xauth: creating new authority file /home/nalim/.serverauth.2522
Fatal server error:
Server is already active for display 0 (xka tedy běží)
If this server is no longer running, remove /tmp/.X0-lock and start again (to jsem zkusil, výsledek stejný)
Invalid MIT-MAGIC-COOKIE-1 keygiving up.
xinit: Interrupted system call (errno 4): unable to connect to X server
xinit: No such process (errno 3): Server error.

g) Otevřel jsem .xsession-errors a jsou tam hlášení o chybách:

Nemohu otevřít nebo vytvořit soubor “(null)”, chyba byla “Nelze vytvořit soubor” /tmp/gconf-test-locking-file-USIWZU: Přístup odmítnut (errno 13). Nemohu odstranit soubor (null): Chybná adresa gnome-session [2469]: Gtk-CRITICAL: gtk_main_quit: assertion ‘main_loops!=NULL’ failed. Chyba Gconf: Nelze kontaktovat server nastavení.

Může mi někdo poradit co s tím?
Díky.

Mazani tmp bych urcite nechal na kombinaci cron, anacron. Jinak zkus se prihlasit pod jinym uzivatelem a nebo smazat(prejmenovat) gnom adresare v /home/“user_name”. Mel by to byt .gconf .gconfd .gnome2.

Promazavani /tmp uzivatelem skutecne neni zrovna chytra vec. Osobne bych to typoval ze si adresar /tmp smazal CELY a pak si ho znovu vytvoril ovsem se spatnymi pravy
chmod 1777 /tmp

Adresář /tmp jsem nesmazal. Pouze promazal. Právě proto, že cron, anacron mám zakázané jako většinu služeb. Jedu s F10 na Pentiu IV (2 GB ram), tak jsem nechtěl aby to bylo příliš pomalé. Musím však říct, že mám zapnutý compiz a je to slušně svižné.
Zrušení adresářů jsem už zkoušel. Našel jsem to na googlu. Jenom jsem je nemazal.
mv .gconf gconf.bak
mv .gconfd gconfd.bak
mv .gnome2 gnome2.bak
Nepomáhá to. Není možné, že by to obnovení gconf blokovala nějaká zakázaná služba? Přikládám výpis zakázaných služeb.

  • anacron
  • atd
  • avahi-daemon
  • bluetooth
  • btseed (zakázáno/vypnuto implicitně)
  • bttrack (zakázáno/vypnuto implicitně)
  • capi (zakázáno implicitně)
  • crond
  • cups (potřeba pro tiskárnu)
  • cups-config-daemon (zakázáno implicitně)
  • dnsmasq (zakázáno/vypnuto implicitně)
  • firstboot (zakázáno/vypnuto implicitně)
  • gpm
  • hddtemp (zakázáno/vypnuto implicitně)
  • hsqldb (zakázáno implicitně)
  • httpd (zakázáno/vypnuto implicitně)
  • ip6tables
  • irda (zakázáno implicitně)
  • irqbalance
  • isdn
  • kerneloops
  • lm_sensors (zakázáno implicitně - monitoring teplot motherboardu)
  • mdmonitor
  • multipathd (zakázáno/vypnuto implicitně)
  • netconsole (zakázáno/vypnuto implicitně)
  • netfs
  • netplugd (zakázáno/vypnuto implicitně)
  • network (zakázáno implicitně)
  • nfs (zakázáno/vypnuto implicitně)
  • nfslock
  • nscd (zakázáno/vypnuto implicitně)
  • ntpd (zakázáno/vypnuto implicitně)
  • ntpdate (zakázáno/vypnuto implicitně)
  • pand (vypnuto implicitně)
  • pcscd (PC/SC smart card daemon)
  • psacct (zakázáno/vypnuto implicitně)
  • rdisc (zakázáno/vypnuto implicitně)
  • restorecond (zakázáno/vypnuto implicitně, kontrola a obnovení souboru
    kontextů SELinux ?, zajišťuje správné označení nových souborů)
  • rpcbind
  • rpcgssd
  • rpcidmapd
  • rpcsvcgssd (zakázáno implicitně)
  • rsync (zakázáno implicitně)
  • saslauthd (zakázáno/vypnuto implicitně)
  • sendmail
  • setroubleshoot (SELinux)
  • smartd (zakázáno/vypnuto implicitně) (démon běžící na pozadí, který
    v určitém intervalu nepřetržitě monitoruje stav konfigurovaných zařízení
    a veškeré změny stavu zařízení zapisuje do systémového logu)
  • smolt (zakázáno/vypnuto implicitně)
  • snmpd (zakázáno/vypnuto implicitně)
  • snmptrapd (zakázáno/vypnuto implicitně)
  • sshd
  • winbind (zakázáno/vypnuto implicitně)
  • wpa_supplicant (zakázáno implicitně)
  • ypbind (zakázáno/vypnuto implicitně)
  • zvbid (zakázáno implicitně)

Pokud to nepůjde, tak F10 nainstaluji znova. Díky za pomoc.

Dal bych za pravdu covexovi. Jak mas nastavena prava na /tmp? Mozna by pomohlo kompletne smazat /tmp nastavit chmod 1777 /tmp. Jinak cron a anacron byc nechal zaple oni pak dovedou poresit /tmp zcela sami. Clovek pak nemusi resit co mu zere misto na disku :).

Zkusil bych se podivat do adresare /var/lib/gdm …tam ma gdm sve nastaveni…opatrne zalohovat-a rozume promazat.

Zvazil bych pouzivani sluzeb cron, anacron - skoro zadna rezie, dale restorecond -pokud pouzivas selinux a smartd - hlida disk.

Máš Pentium 4 a dvě GiB RAM a pojíš se, že by ti Fedora 10 jela pomalu s některými službami? To mi nějak hlava nebere, mám Fedoru 11 na slabších strojích a sviští jak blesk (před tím tam stejně bezproblémově jela desítka).

Pokud chces vypinat nejake sluzby, pak doporucuji projit stranku http://www.mjmwired.net/resources/mjm-services-f11.html Vypinat cron a anacron je podle me zbytecne, naproti tomu sluby jako GPM (ovladac mysi pro konzoli), ip6tables pokud nejsi na IPv6 siti, isdn (pokud nepouziva ISDN linku), mdmonitor (pokud nemas RAID), netfs a nfs* (pokud nepouzivas NFS) atd… je mozne bez problemu. Zrychleni lze dosahnout i vypnutim obsas trochu problematickeho selinuxu a v takovem pripade neni potreba ani restorecond a setroubleshootd.

Co se tyce tve chyby - chybova hlaska jednoznacne rika, ze nejde vytvorit soubor /tmp/gconf-test… protoze pristup byl odepren, tzn. ten soubor nejde vytvorit.

Tak už zase svištím s F10. Covex, díky. Měl jsi pravdu. Stačilo zadat chmod pro /tmp a jsem zase doma.
A to jsem si fakt byl jistej, že jsem ho nevymazal, protože jsem ho promazával s přepínačem -i a vše potvrzoval.
Asi už mi jdou oči šejdrem :slight_smile:
Díky všem za pomoc.

Jo to znám, taky sem dělal script, obezřetně, všechno pomalu ale jistě, ale přepsal sem se, a smazal si pomocí rm rf domovský adresář =)