EasyFedora

Zkoušeli jste už někdo EasyFedora?
http://www.kde-apps.org/content/show.php/easyfedora?content=62829

Zkoušeli :slight_smile:

Ten program prostě dělá to, že zjistí, co máš nainstalované a co nemáš a můžeš zatrhávat to, co nainstalovat chceš a dávat pryč co nechceš. Je to v podstatě to samé jako Pirut nebo Yumex, akorát ti nabízí jen vybrané balíčky, lépe ti řekne k čemu jsou, a při instalaci nevyžaduje potvrzení stáhnutí. Tj. nepřidává to žádnou hodnotu, s Pirutem uděláš to samé (pokud v něm umíš vyhledávat ;)).

Podle mě celkem zbytečnost, pro začátečníky ale asi dobré, pokud jsou zmatení z balíčků.

Ja bych nerekl ze to je zbytecnost. Je to totiz rozdelene presne na sekce ktere lide potrebuji - oni nevedi ze maji hledat xmms mp3 plugin nebo ze kuli nvidia a ati ovladacum musi pridat repozitar livna. Pokud jim to tento programek udela sam a nabidne to srozumitelnou formou, myslim ze je to docela dobry napad.

Na druhou stranu ten proces zjišťování, k čemu je ten repozitář livna dobrý a proč nainstalovat zrovna ten a ten balík, může začínajícímu uživateli dát do budoucna neocenitelnou zkušenost. Tak to bylo u mě. EasyFedora by ho pak o něco ochudila. Ale samozřejmě je to o přístupu, jestli někdo chce do problematiky hlouběji proniknout, nebo se spokojit s tím, že to prostě funguje.

Jestli se má linux rozšířit i mezi “normální” lidi, tak je tento přístup nutný. Příkazová řádka je sice krásná věc, ale když jí vidí člověk, který pod ikonkou prohlížeče vidí “celý internet”, max. ho to odradí.

Nejhorší je podle mne doposud pro “normální” lidi opravdu problematika kodeků. A zde bych si zase malinko šťouchnul do Fedory. V Ubuntu je to krásně a přehledně naklikatelné. Pokud už chybí nějaký ten kodek, pak když ponecháte výchozí totem, systém na vás “houkne” co mu chybí a navede vás do instalace patřičného kodeku. Prosté, rychlé, jednoduché. A pokud už pokročilejší uživatel provede rozhodnutí, že by chtěl používat v totemu xine backend, prostě si ve vyhledávání balíčků najde doplňující kodeky ručně. A pořád je to prosté, rychlé, jednoduché. Aniž by kdo musel přemýšlet proč má co instalovat do /usr/local/lib/codecs a proč by tam měl být link ještě na win32 a další linky do dalších cest. Takže projekt EasyFedora chválím. Jen mu ještě k dokonalosti hodně chybí. Třeba obecná informace o tom co se stane, než se to na konzoli v pozadí začne dít.

Jen krátké zamyšlení na čistě teoretické bázi: Zásadní otázkou je, zda má být Fedora tou distribucí pro “normální” lidi, když taková distribuce - právě zmíněné Ubuntu - už existuje? Kde je hranice mezi zíkáváním nových uživatelů a podbízení se jim? Kdyby se něco takového jako EasyFedora začlenilo přímo do distra, byl by to nový prvek v její filosofii. Nemohl by naopak takový nový přístup, část stávajících uživatelů od Fedory, kteří jsou zvyklí na to jaká je, odradit?

Uživatelská přívětivost a snadnost konfigurace systému není podbízení!!! Nikoho neodradí to, že namísto ruční konfigurace bude moci někam na něco kliknout. Ba právě opak může být problémem. A tím je třeba právě to, že Fedora, ačkoliv ji mám velmi oblíbenou, rozhodně není distro, které bych doporučil začínajícímu linuxákovi z řad lidí mimo profesionály IT. A pak už to jde pěkně dokola. Malý počet uživatelů, malá míra prověřenosti, slabá komunitní podpora, malý počet uživatelů … Ne že by tedy už teď bylo tak zle. Fedora si třeba i ve statistikách na distrowatch.com vede pořád hodně dobře. Ale pokud nebude projektů jako EasyFedora přibývat, může být brzy hodně hůř.

Myslim ze pristup Ubuntu je spravny, ale Fedora se snazi zustat stejne jako Debian do jiste miry distribuci svobodnou. Z tohoto duvodu oficialne nepodporuje ani nenabizi moznost ziskani proprietarnich a problematickych kodeku. Pouzivani takovychto kodeku je jiste na dlouhou filosofickou debatu, faktem je ze jejich pouzivanim = rozsirovanim si tak trochu rezeme vetev sami pod sebou.

Neřekl jsem a nemyslím si, že uživatelská přívětivost je podbízení. Naopak. Jen si myslím, že v případě Fedory je tato uživatelská přívětivost naplněna formou kvalitní dokumentace jako je konkrétně příručka uživatele Fedory. EasyFedora rozšiřuje možnost volby - to je sice z principu správně, nicméně zároveň vytváří duplicitu v řešení problému.
Když jsem začal Fedoru před necelým rokem používat jako výhradní systém, právě v příručce jsem hledal a snadno našel řešení přesně těch problémů, které řeší EasyFedora. Prostě shrnu-li nemyslím si, že uživatelská přívětivost je vyjádřena množstvím grafických “udělátek”.

Ty kodeky jsou dle mě špatnej příklad. Kodeky potřebujeme všichni. Ať už jde o free nebo nonfree kodeky, stejně je máme v systému všichni pokud provozujeme fedoru na plnohodnotném desktopu/ntbku. Zrovna v tomhle případě se mi velmi líbí řešení Ubuntu.

Nikdo neříká, že zde má ovšem být jen cesta Ubuntu. Stále máme všichni možnost volby zda to či ono tak či onak používat a to se mi líbí, ovšem jak jsem již napsal pokud má být linuxová platforma celkově více rozšířena např. na úkor MS systémů, je potřeba, aby se více přiblížila normálnim lidem. U lidí kteří se označují IT (nevím proč :smiley: ) se již moc uživatelů nedá získat. Buď již na linuxu fungují, nebo jsou zaslepeně věrní MS.

Dneska jsem se dozvedel ze EasyFedora je vydavana pod uzavrenou licenci a pouziva Qt - ovsem nema zakoupenou licenci na Qt, coz muze porusovat i licenci Qt, resp. GPL. Smutny to osud dobreho napadu.:frowning: