Duplicity a záloha win serverů

Dobrý den! Poprosil bych zda-li má někdo zkušenosti se zálohováním windows serverů (w2k3 a výš) prostřednictvím linuxu. Zaujal mě nástroj Duplicity ale nenašel jsem bohužel zmínku o tom zda si poradí v situaci kdy je předmět zálohy na jiném stroji v síti a k tomu ještě přístupný jen přes sambu. Rád bych postupně zmigroval domenu ms na linux ale nejde to naráz. S tím souvisí má druhá otázka, používá se fedora v praxi jako server (ldap, kerberos, aplikační servery) nebo spíše RHEL, event. Cent OS či jiné jako debian). Na fedoře mě velice zaujal důraz na zabezpečení (pam, selinux atd plus široká komunita a aktuální řešení bezpečnosti. A neméně filozofie.) Děkuji.

Zdravíčko,

začnu od druhé otázky: Fedoru na server ani v nejmenším. Podpora pro jednu verzi Fedory je cca jeden rok, pak je nutné aktualizovat. To samozřejmě jde, ale můžou se objevit problémy, které na serveru nejsou úplně žádané. Oproti tomu RHEL (a díky tomu CentOS) má podporu 10 let na major verzi. Jakmile jej jednou nainstaluješ, (více méně) poběží. A vše vychází z Fedory, takže jakmile umíš pracovat s ní, v rehlu nemáš problém.

Program Dupliciy neznám, ale z praxe je lepší nechat nějaké komplexnější zálohy na Microsoft produktech - s ukládáním na disk připojený přes Sambu. Pokud jde o nějaké jednoduché zálohy dat, pak jde použít třeba BackupPC. Nebo jakékoliv jednoduché kopírování. Přes sambu lze zpřístupnit kde co.

Zdravím! Děkuji! Obával jsem se něčeho podobného. Pouvažuji tedy o dalších dvou možnostech, dobré je že jsou úzce spojené s fedorou kterou jsem si velmi oblíbil.
O Duplicity je pěkný článek na linuxexpres.cz a fedora ho má v repozitáři. Měl jsem ale představu nejprve připojit linux server do domény jako member server a postupně na něm spouštět paralelně určité služby a sledovat jak se to daří. A po jistě době začít odpojovat ms systémy (migrovat oracle, weby, poštu, sdílené složky uživatelů (profily), problém bude asi s aplikačními servery v .net , a jako poslední řadiče - tam ještě nemám jasno zda openldap s kerberem nebo jiná řešení). Je mi jasné že velká práce bude s uživateli to je jiná věc :slight_smile:

Jak říká stderr, Fedora se na produkční server opravdu nehodí. Pokud na server, tak potom na nějaký zkušební, kde si člověk může zkoušet, jak fungují nové věci, které budou za čas v RHELu a CentOS. Ideální kombinace je Fedora-desktop a RHEL(CentOS)-server.

Jinak ty aplikační servery se ti asi nepodaří nahradit. Znám lidi, kteří to zkoušeli na Monu, ale jde to dost špatně a navíc Mono není v RHEL ani podporované (problémy s patenty MS). Nejlepší je nechat ty aplikační servery s Windows běžet ve virtuálce. Na železe to budete mít sjednocené na Linuxu a Windows se taky mnohem lépe spravují virtualizované.

O serverovem vyuziti Fedory uz se psalo, takze jen souhlas (zvlast pokud na tom ma bezet oracle). Co se tyce duplicity, tak je to nastroj klientsky, tzn. je potreba ho instalovat na kazdou stanici, ktera se zalohuje a v podstate to dela souborove zalohy, ktere mohou byt sifrovane GPG a jsou rozdelene do mnoha mensich archivu. Umi diferencialni zalohy. Ovsem… na spravu vetsiho mnozstvi jak dat, tak pocitacu se nehodi - je to dobre pro desktop a uzivatelem asistovane zalohovani. V podstate se jedna o klientskou nadstavbu nad rsync (coz je vlastne nakonec vetsina zalohovacich nastroju). Osobne pouzivam BackupPC protoze na linuxovych klientech v postate neni potreba nic instalovat - do backuppc se prida seznam klicu k SSH s pravy na zalohovani danych dat a seznam stanic a vse obstara server. Ale zalohovacich nastroju s centralni spravou je ve Fedore i CentOS vicero - yum search backup - neco jsou ovsem jen klientske nastroje, neco je klient-server.

díky moc za odpovědi. Ozkouším vše potřebné nejprve na Cent OS a podle výsledků se uvidí dále (přechod na RHEL atd), ale předpokládám že nebude bohužel možné zmigrovat vše. (nemůžeme mít hold všechno :slight_smile:

Covex: Díky za tip, toto se zdá být to co potřebuji. Sice nepotřebuji zálohovat stanice (jednotné prostředí přes striktní politiky v AD, a profily na file serveru) ale i tak by to mohlo usnadnit správu záloh.