dualboot XP a F7

No jsem tu zase:) Tentokrat s tezsim problemem nez jen nastaveni casu:) 1) Predtim nez jsem si F7 (muj 1. linux a mam ho teprve tyden) naistaloval precetl jsme kvanta o dualbootu a co delat kdyz se neco pod… Podelalo se a ja nevim jak z toho. Jdeme na to: Formatoval jsem…komplet. Instace XP. Instalace F7 s tim ze GRUB do sda3(ne do MBR). V MBR je ntldr, ten ale nenabidne vyber systemu. Reseni http://www.abclinuxu.cz/clanky/tipy/dual-boot-pomoci-zavadece-windows
je tu jeden problem: “Po inštalácii GRUBu musíme získať jeho obraz zo začiatku druhej partície. To spravíme príkazom
sudo dd if=/dev/hda2 of=linux.bin bs=512 count=1”. Jak to mam udelat kdyz po instalaci se mi to resetlo a pak uz do linuxu nenajedu? Diky za radu
Zkusim instalovat nejaky zavadec systemu do xp najet do F7 a verit ze ten prikaz o kterem tam pise pofachci.

Pletu se nebo by stacilo nastavit oddil s Linuxem jako aktivni v nejakem partition nastroji?

Nepleteš, no nástroj jsem si instalnul do linuxu najel ale prikaz nejde:( Teda spusti se a chce heslo ale kdyz zadam heslo roota tak to nebere:(

Možnosti:
1.) bootneš nejaké Live CD (Knopix, DSL) a použiješ dd (bacha, disky sa budú volať asi inak než pri boote z HDD)

2.) boot sektor prečítaš nejakým editorom pod win - v ktoromsi starom resource kite pre NT bol nástroj dskprobe.exe, dokázal uložiť obsah sektoru do súboru (našiel som link http://www.petri.co.il/download_free_reskit_tools.htm, to by mohol byť on)

P.S.: Až donedávna som pri všetkých dualbootoch používal ntldr, posledný som sa konečne odhodlal pre Grub a bol som prekvapený ako všetko prebehlo pohodlne a hladko, myslím, že stojí za vyskúšanie!

Zd
nechtel se mi delat novej thread se stejnym jmenem
mam problem - preinstalovaval sem WXP a pak sem preinstaloval grub - nyni se sice do fedory dostanu ale kdyz v grubu zvolim WXP tak mi preblikne obrazovka a jsem zas v grubu.

hdd mam rozdelenej takto

/dev/sda1 nejaka skryta cast disku (mam booka takze tam sou nejaky systemovy veci od asusu nebo tak neco)
/dev/sda2 WXP
/dev/sda3 F7

grub mam nainstalovanej v sda2

v grubu je nastaveno umisteni F7 na hd0,2 coz funguje
nastaveni umisteni WXP je hd0,1 - to ale nefunguje

Zbytecne si to komplikujete - windows nikdy nebudou jednoduzse bootovat Linux, zatimco obracene to funguje bez problemu. Instalace GRUBu do MBR je jedine rozumne reseni. Jakekoli cachry s NTLDR podvrhovani GRUBu do nej je akorat spousta prace navic. Ten prikaz samozrejme musis modifikovat podle situace na tvem disku, tedy minimalne:
dd if=/dev/sda3 of=linux.bin bs=512 count=1
sudo na Fedore ve vychozi instalaci nefunguje tak jako v *buntu takze pouzij “su -” a “become root”.

2mc.karEL:
Pro wokenice tam musi byt neco jako


title WXP
        rootnoverify (hd0,1)
        chainloader +1

Pokud sis grub nainstaloval na sda2 tak sis premazal zavadeni woken (sda2 jsou wokenice jesli dobre vidim) tak se nediv ze ti to nejde. Budes muset asi absolvovat fixmbr a modli se aby to pomohlo.

Tu modifikaci jsme bral jako samozrejmost…
Muyes ve strucnosti rict co znamena become root? Ten prikaz nic nedela(nefunguje). A proc mas ten prepinac u prikazu su? Jinak cos mi poradil fachci a ten souborek mam. zkusim to s tim ntldr. Jinak jak pises fixmbr a fixboot mzslel jsem ze to jsou overena a FUNKCNI reseni ne? Moc nerozumim uvaze: pouzivej grub je lepsi…pak odinstalujes linux a mas se spolehat na fixmbr kdyz o nich pises jako o ne moc funkcnich?
Jinak do linuxu jsme se dostal pres nastroj v XP je to zavadec co dava na vzber XP nebo linux, ale nechci na nem byt zavisly.

No on “become root” nebude prikaz, ale spis konstatovani, ze pomoci prikazu “su” se z Vas stane superuzivatel :). Pomlcka za prikazem “su” znamena, ze se nastavi take shell superuzivatele vcetne vsech preddefinovanych promennych. Jinak co se tyce GRUB, stavim se na stranu Covexe - myslim, ze si zbytecne komplikujes zivot. Jak (ne)funguje fixmbr a fixboot nevim, protoze jsem za poslednich pet let Linux jeste neodinstaloval :).

Macky

Ten fixmbr byl pro mc.karla - ja o techto nastrojich nepochybuji, ale pokud karel zapsal GRUB do sda2 kde jsou windows, nejsem si jisty, ze to tyto nastroje spravy. Become root neni prikaz - jak pise macky.:slight_smile:

Ja taky vetsinou zapisuji do MBR. V cem to je lepsi kdyz to zapisy na oddil?

Linux mam protoze se s nim potrebuju naucit pracovat kvuli praci. XP na vse ostatni-mam tam osobni veci, skolu proste vse. Je to pro me priorita. Kdyz se neco podela nesmi to byt XP. Proto jsme nechtel riskovat a davat grub do MBR. Jinak nejsem az takovy amater abych nevedel co je su:) Ale s tou pomlckou diky to neznam.Jinak linuxu nedavam vic nez je nutne… Jeste prestim nez jsi ho dal jsem se zajimal jestli mi to nemuze nejakym zpusobem po*** PC. Precetl jsem nespocet clanku ze kterych mi sel mraz po zadech. Jsou to veci typu jak byl grub v MBR odinstaloval se linux a win nenajely. Uplne trnu hruzou co by se stalo s myma vecma co tam mam…kdyby nepomohla recovery konsole… samozrekme zalohuju:) Pro Vas je to lehke se vsim si poradite ale ja se denne vztekam kdyz se ucim s shellem. Napr kopilace tezce nedavam. Neco zkompiluju samozrejme ze to nejede delam to podle fora podle navodu a knih… napise to ze chybi nejaka knihovna ci co kterou pak stejne nesezenu a pokud jo tak tomu chybi jeste neco …umorna vycerpavajici prace, ale nevzdavam se:)

Mne dycky po*** PC jen Windows. To sem tam takle mel Linux, nainstaluju Windows a co myslis?! Do Linuxu uz neslo nabootovat… proste hruza! A kdyz ctu na forech co ty Windows dokazou udelat s diskama, trnu hruzou kdy se rozhodnou mi preformatovat Linux protoze to je uknowd partition a to je potreba resit.

Takze zalezi na pohledu. :slight_smile: Jinak pevne nervy.

Thx covex
pomohlo fixmbr a fixboot