Dotaz

Dobrý den,

nejsem moc zdatný v IT, takže v tom co si vybrat za Linux, jak ho vůbec nainstalovat atd. je pro mě celkem překážka.
Chtěl bych tedy poprosit o pomoc s výběrem vhodné verze Linux a o radu s tím co mam kde stáhnout, co s tím udělat atd.
A zároveň bych se chtěl zeptat, zda-li po nainstalování Linux se mi ztratí stávající data či ne a jak je to se stávajícím Windows? Ten se smaže?
Mé otázky jsou asi úsměvné, ale opravdu tomu moc nerozumím, já jen vím, že chci funkční, rychlý systém a to windows není.
Opravdu budu velice vděčný, pokud se mě někdo ujme. Předem velké díky.

S pozdravem, Robin.

Pro zacatek doporucuju si stahnout Linux Live USB Creator a vyzkouset pouze z USB nejake distro (stucny popis v cestine viz. http://kdosiodjinud.cz/linux-na-usb-flash-disku-elegantni-reseni.a191.html ).
Tohle je forum distribuce(=verze Linuxu) Fedora, takze asi chapete, co je podle nas tady nejlepsi distro, nicmene zacatecnikovi bych asi doporucil spis Ubuntu, protoze ma nejlepsi info v cestine…

Predem upozornuju, ze vetsinu programu, kterou znate z Windows, v Linuxu nenajdete (nicmene vetsinou je tu nejaka podobna alternativa) a ze nez na Linuxu dosahnete stejne produktivity jako ve Windows, budete do uceni muset investovat cas (a mozna se vam ve finale prechod vubec nevyplati)…

Ubuntu bych také doporučil, ale starší vydání. Do verze 10.10 to bylo dobré distro. Od doby kdy se zaměřují na slavné Unity tak to jde od deseti k pěti. Podle mně dost zabugované. Je to mů názor. Ani začatečníkovi bych už nedal :slight_smile:
Robin: Jen tak orientačně z jakého jsi města? Pokud jsi z Prahy tak bych pomohl i osobně. Bez nároku na peníze samozřejmě. :wink:

Tento rok som pomáhal s prechodom z windows na linux dvom, dokonca to boli dámy.
A s Ubuntu s Unity som nepochodil. Jednoznačne bolo pre ne najpoužiteľnejšie Kubuntu, v tomto prípade 12.04.

Vsechny zakladni dotazy doufam jeste stale zodpovidaji stranky http://proc.linux.cz/
Doporucuji procist, pokud stale nebude neco jasne, nebo pribudou dalsi dotazy, tak se klidne ptej znovu.:slight_smile:

Super, moc vám všem děkuji za rady. Určo si tedy o tom nejdřív ještě dost načtu.
Dandim: No bohužel z Prahy nejsem, ale moc děkuji za nabídku.