Doplnění aplikací

Zdravim,
nedaří se mi uspokojivě nainstalovat množství různých aplikací. Zmíním alespoň 3

1. Editor nastavení
    Postupoval jsem podle návodu v prirucce, ale vysledek zadny. Kde muze byt chyba?
  2. Firefox 2
    -odinstaloval jsem Firefox 1.5 včetně závislostí
    -stáhnul a rozblil jsem Firefox2 do /usr/share
    -pomocí aplikace MenuLayout jsem Firefox nacpal i do nabídky aplikací
    Správně by ale měl Firefox být v seznamu aplikací /usr/share/applications, tak jako třeba Opera, a do nabídky Aplikace se dostat automaticky, nebo ne? Jak se to dá zařídit?
  3. Prohlížeč souborů (root)
    Postupoval jsem podle návodu v příručce, v /usr/share/applications se vytvořil soubor nazvaný Prohlížeč souborů (root), ale po kliknutí na něj se vyhodí hláška, že došlo k chybě - Nelze spustit proces potomka “gksu” (není souborem ani adresářem)

Předem děkuji za jakékoliv rady

Skoda ze jste presne nenapsal odkazy podle ceho jste postupoval.

ad 1) editor nstaveni ceho? gconf-editor nebo menu editor, zadny vysledek je co?
ad 2) Firefox 2 standardne ve Fedore neni a nebude. Pokud jste si ho chtel nainstalovat rucne a stahl jste si linuxovy balik tar.cz tak je v podstate jedno kam ho nakopirujete, ale nejvhodnejsi misto je zrejme do /usr/local/lib/firefox2
pote by jiz mel jit firefox spustit z terminalu prikazem asi takovymto:
/usr/local/lib/firefox2/firefox
pokud to jde, vytvorte symbolicky odkaz na tento program do /usr/local/bin
ln -s /usr/local/lib/firefox2/firefox /usr/local/bin
ted by uz mel jit Firefox spustit z terminalu pouze prikazem
firefox

no a ted si do menu pridejte novou aplikaci s tim se to pousti “firefox”.

Firefox instalovany z tar.gz neni “prebaleny” pro pouziti ve Fedore a proto se nikam do zadneho menu Fedory take automaticky neprida. Je to stejne jako kdyz se ve Windows stahnete nikoli instalator ale .zip ktery musite sam robalit.

Pokud chcete FF2 se vsi paradou asi byste musel nekde najit RPM - nekdo tu tusim psal ze nekde je to k nalezeni.

ad 1) yum -y gconf-editor
vypsalo to Loading “installonlyn” plugin

• ještě vyýpis options

Viditelný výsledek žádný, nevím co se stalo, všechno je tak jak bylo

ad 2) Super, tyhle informace jsem potreboval
Zkusim znovu hledat v historii fora. Snad uz neco najdu.

Předtím jsem postupoval podle návodu, který jsem našel pro Ubuntu. Kousek odcituji:
…Vytvoří se nám adresář “/usr/share/firefox”
V adresáří “/usr/bin/” systému řekneme kde je firefox příkazem:
ln -s /usr/share/firefox/firefox …
Co jsem vlastne udelal?

Před pár minutama jsem hledal rpm icewm pro fc6 a je tam i firefox2. Zatím jsem to ještě nezkoušel…

http://people.vnoss.net/~vnpenguin/fc6/firefox/

Co ste udelal to nevim.
ad 1) prectete si to vam to vypsalo, pravdepodobe “Nothing to do” coz znamena ze s vasim prikazem nemuze nic udelat. Takze po nem taky nemuze nastat zadna zmena a gconf-editor mate zrejme nainstalovatny. gconf-editor ale slouzi k editaci nizkourovnovych konfiguracnich xml souboru pro gnome a nevim k cemu byste ho potreboval. Pokud chcete editova menu musite si nainstalovat menu editor
yum install alacarte

ad 2) v tom navodu je evidentne to same co jsem popisoval ja, akorat se FF rozbaluje do jineho adresare. Pokud ovsem nevite co vlastne delate, tak na tento typ instalace zapomente a zkuste pouzit ty rpm z vnoss.

Myslím, že výbornou variantou obejití nepřítomnosti FF2 ve standardních repozitářích pro FC6 je použití Swiftfoxu (jedná se o Firefox optimalizovaný pro ten který procesor). Nezanedbatelnou výhodou je i možnost stažení instalačního skriptu, jenž udělá prakticky veškerou práci za vás (jediný problém, s nímž jsem se po instalaci setkal, je nutnost ručního překopírování pluginů, jež si to v adresáři /usr/lib/mozilla/plugins neumělo vyčuchat samo).

Používám asi měsíc bez sebemenšího náznaku jakéhokoliv problému, včetně rozšíření, jichž mám přes třicet.

A je něco špatného na FF2 z development repozitáře přímo Fedory? Jen, že se snažíte to hledat ( a instalovat) kdoví kde ( a kdoví odkud) a přitom to máte přímo pod nosem :wink:

to covex: Nevypsalo to “Nothing to do” vypsalo to “Loading installonlyn plugin” a potřebuji to kvůli http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:fc6gnome#otevirani_adresaru_v_jednom_okne_nautilusu

to Stanley: Ne není. Ten repozitář mám nainstalovaný. Faktem ale je, že nevím, co obsahuje. Ještě hůř, nevím jak zjistit, co obsahuje :frowning:

Zkusím ještě, jestli to není chyba v té příručce.

Příkaz “yum -y gconf-editor” mi nepřipadá moc logický. Chybí mi tam “install”. A kromě toho, proč by mi to psalo, jak se příkaz yum používá?

Aha - jestli tam je

yum -y gconf-editor

tak tam opravdu ma byt

yum -y install gconf-editor

Chybicka se vloudila :).

Macky

Je to vývojový repozitář příští verze ( aktualne tedy fc7).
pokud chceš zjistit co obsahuje tak použij yum
yum list vypíše všechny nainstalované a dostupné balíky
možná je na to i nějakej další parametr na vypsání balíků z konkrétního repozitáře, ale já bych ho povolil a pak spustil
yum list|grep development

ja jsem si ten repozitar povolil, nainstaloval ff2 a potom zase zakazal

to macky: možná bych měl ještě jednu chybičku :wink: V návodu na instalaci RealPlayeru 10 je vysvětleno jak instalovat z rpm balíku a odkaz na stránku, kde lze onen rpm balíček nalézt, ale na oné stránce http://real.com jsem našel ke stáhnutí jen instalační soubor s příponou .bin. Tak nevím.

to Stanley: tak jsem se spletl, yum list|grep development nic nenalezl, takže ten ropozitář zřejmě nemám přidaný. Pod pojmem development repozitář jsem si představoval repozitář, ze kterého se instalují vývojové nástroje :), např. Eclipse.
Zkusím ten repozitář najít přes Google a přidat si jej. Mockrát děkuji za ochotu.

ten repozitar nemusis hledat, mas ho tam
/etc/yum.repos.d/fedora-development.repo
zedituj ho a nastav v nem
enabled=1
a pak to zase nezapomen vratit!

a nebo

yum --enablerepo=development …

Jinak REMI repozitář obsahuje Firefox pro FC6…proč dělat věci jednoduše,když to jde složitě :slight_smile:

2hrobarz: Nesmite klikat na Velke Oranzove Buttonky DOWNLOAD ale na odkaz
http://www.real.com/linux/?pageid=Test_Home_NB_RBBE_vs_OrderPath&pageregion=footer&src=realhome_nb_1_1_0_0_0_1_0&pcode=rn&opage=realhome_nb

Advanced Installation
Download RPM package