Development tools and some questions

Zdravim, mám menší problém:).
Na netu je spusta programů a her, které se musejí ještě nějakým způsem dotvořit na mém PC:), jestli jsem to pochopil správně:). Linux mám asi týden, takže tohle je pro mě novinka.

1. Pokud se snažím naistalovat “development tools”…které potřebuji k vykonání “make” podle tohoto návodu:
    http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:fc6nekomercni_aplikace_programovani_vyvoj&s=development
    vypisuje terminal mnoho chyb a všiml jsem si, že se v názvech balíčků objevuje fc7. Tak jak na to prosímvás?

2. A když už píšu, tak ještě pár dotazů. Pokud se dostanu do prostředí bez Gnome nebo KDE…nvm jak to nazvat:), tak jak spustím Gnome? A jak vypnu počítač? ctrl+alt+del? Nestačí nějaký příkaz?

3. Jak je to s rychlostí linuxu na vašem pc? Spouští se docela dlouho, ale to by tak nevadilo. Při běžné práci mi to přijde takové zpomalené, windows je bystřejší, bych řekl. Ovladače na grafickou jsem naistaloval. Poté, co jsem povolil desktop effects, se rychlost zlepšila, ale zase se to sem tam škube. Používám Gnome.

4. V čem programujete? Chtěl bych začít s programovaním, poněvadž se chystám na FIT do Brna a mám takový dojem, že to bude zapotřebí. Měli byste nějaké rady do začátku?

Předem díky:).

1. pravdepodobne si stiahol verziu fc6,9 co je fc7 beta

do gnome sa dostanes prikazom startx
pocitac vypnes
su
heslo
/sbin/shutdown -h 0

1. ja to mam tiez take spomalene oproti windows je fc6 taky maloch pomaly lenivy ale tiez mi to nevadi par sekund obetujem

ad 1) Ten navod na wiki je blbe! Zmeny vrat pekne zpatky. Mel by stacit jen ten posledni prikaz “yum groupinstall …”

ad 2) vypinani - jednoduse v menu Prostredi vyber Vypnout.

ad 3} tu rychlost porovnavas s Vistou?

Vypnout PC se dá z terminálu příkazem poweroff.

ad 1) Omlouvam se, ten navod na wiki opravdu neni nejstastnejsi. Jdu to opravit… Doufam se vam z toho repozitare jeste nepovedlo nic nainstalovat, protoze ten odkaz byl na repozitar s vyvojovou verzi fedory nikoli na vyvojove nastroje, ty jsou soucasti normalni fedory.

ad 3) Uz jsme se tu o tom jednou bavili, FC6 je OS z roku 2006, napr. WXP z 2001(?).

ad 4) programovacich jazyku je v linuxu velka spousta. Kazdy se ale hodi na neco jineho. Interpetovane jazyky jsou napr. Perl, Python, Ruby. Pokud chcete zacit nejakym vetsim kanonem tak muzete pristoupit hned k C++. Nejlepsi byste asi mel pouzivat integrovane vyvojove prostredi Eclipse - ale pripravte se na to ze to je slusny bumbrdlicek a je velmi komplikovane. Podivat se muzete tez na Glade nebo QTdevelop coz jsou prostredi pro vytvareni grafickych aplikaci (neco jako od MS Visual cosi).

Tak navod
http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:fc6nekomercni_aplikace_programovani_vyvoj#instalace_vyvojovych_nastroju
je ted snad jiz srozumitelny.

Za chybu se omlouvam. Vsechny zjistene chyby prosim posilejte take na e-mail michal_mackanic@volny.cz. V pripade, ze budou zmineny pouze na foru, muze se stat, ze nebudou opraveny v prirucce, coz muze zpusobit dalsi zmatek.

2covex: Co takhle rovnou vyhodit tu kapitolu o instalaci kompilatoru a nechat tam pouze navod na instalaci skupiny “Development Tools”?

Macky

Díky, odebrat ten nový repozitář mě napadlo hned po tom, co jsem tu o tom napsal:). Takže už jsem si zkompiloval první hru. Rychlost porovnávám s winXP…je pravda, že je trošku staršího data. A Athlon 1800+, GF5200, 512MB RAM je taky pěkně stará konfigurace. Ale zkoušel jsem KDE a myslím, že bylo rychlejší než Gnome, jenže pro mě už né tak přitažlivé. Co se týče programování, dostala se mi do ruky Učebnice Borland C++(1995) od Martina Berana, tak zkouším, co to umí(nainstaloval jsem si Code::Blocks a KDevelop, ještě mrknu na ten Eclipse). Do Windowsu už jsem nějaký ten čas nezabloudil, tak to tak vypadá, že je o jednoho uživatele Fedory víc:).

2macky: to samozrejme muzeme vyhodit.

2Pajk: v navodu je popsana jeste Anjuta. Kdysi jsem ji take zkousel a prisla mi celkem dobra.