Cosi obsluhuje GSM modem

Dobrý den,
na nový počítač jsem nainstaloval Fedoru 25 (spin XFCE, 64bit).
Když přišla na řadu instalace GSM modemu, jakmile jsem ho strčil do USB, tak na mě vyběhlo okno, že prý potřebuje zařízení autorizovat PINem,
Ze stařecké pošetilosti jsem tam vyplnil PIN a odklepl. Okno zmizelo a podle blikání LED na modemu bylo zřejmé, že správný PIN byl akceptován.
Jenže teď se při každém zapnutí počítače děje to, že se někde spustí nějaký program a do připojeného modemu nacpe PIN, který si někde pamatuje.
Což je průser.
Mám teď hrůzu z toho, že vyměním SIM kartu a ten záludný program se bude snažit stále stejný PIN cpát do modemu a tudíž mi SIMku zlikviduje.
Veškeré řízení modemu včetně zadání PIN a volání wvdial mám řešeno vlastním shellem spouštěným po startu a takhle úžasná „vlastnost“ mi to značně narušuje. Kupříkladu tím, že obsazuje porty modemu (ttyUSB), přes které čtu sílu pole v dBm a podobné ptákoviny)

Ten počítač bude zavřený v rozvaděči za mnoha zamčenými dveřmi a ten modem bude jeho jediné spojení se světem, takže zásahy operátora a ruční navazování spojení nelze provádět. (stejně tam nebude monitor, myš, klávesnice)
Funguje mi to tak na cca 60 počítačích, ale tento jediný je s Fedorou (je to PC, ty ostatní jsou RPi3).

[size=medium]Nevíte někdo, co to je za nechutně iniciativní a vtíravý program, který si myslí, automatické zadání PINu do modemu je přesně to, co po počítači chci a jak ten program zlikvidovat, resp. zabránit jeho spuštění po bootu ?[/size]

Nestará se o toto ModemManager? Běží to normálně jako služba. Zkusil bych to zakázat, jestli to pomůže:

sudo systemctl disable ModemManager.service

Jo, byl to přímo Networkmanager, tak jsem ho celý odinstaloval .
Nyní už není problém pomocí wvdial zadat pin a navázat spojení.
Ale vyskytl se další průser.
Data chodí, např. ping na IP adresu jde, ale nejdou DNS. Tudíž nejde nic, co potřebuje zresolvit nějakou doménu, tedy skoro nic nefunguje.

Když dám nslookup www.seznam.cz, tak to napíše connecton timed out, no servers could be reached.
Avšak když napíšu nslookup www.seznam.cz 194.228.211.33,
tak to proptně zresolví adresu seznamu.

To 194.228.211.33 je hlavní DNS server soudruhů z O2 a vypisuje ho wvdial.
Vypadá to, jako by připojení od O2 nedokázalo nakonfigurovat DNS servery do vlastností síťového interface. (když připojím drátový ethernet, tak všechno jede, jak má.)
Zkusil jsem to na dalším počítači, kde je Mageia a tak se tento jev neprojevuje.(se stejným wvdial.conf, stejným modemem a sim).

Zatím jdu gůglit, jestli někdo víte poradit, budu rád.

později:
bylo třeba vytvořit soubor /etc/resolv.conf a napsat do něj adresy DNS serverů.
Už to chodí, ale je to děsná onanie.

A vypnutí jenom ModemManageru nepomohlo? AFAIK to NetworkManager dělá skrze něj. Vykostit z desktopu celý NetworkManager může mít samozřejmě řadu vedlejších efektů.

Buďto to nepomohlo, nebo jsem jej nevypnul, ač jsem se domníval, že jsem tak učinil. Vykostění samozřejmě mělo následky, jako například zaslepení symlinku /etc/resolv.conf, což nebyl soubor, ale symlink vedoucí kamsi do hlubin adresářové struktůry NetworkManageru. Ten soubor navíc musím obnovovat (cp /etc/resolv2.conf /etc/resolv.conf), protože po zasunutí kabelu s Ethernetem se přepíše jeho obsah na jeden DNS server - stroj, jterý zajišťuje relay z vnitřní sítě.
Tak nevím, jestli dále experimentovat, v podstatě to chodí, pokud se změní IP ódvojkových DNS, tak je tam jako záloga 8.8.4.4 a ještě něco od FreeDNS.
Ale přijde mi to tak, že takhle to asi vypadat nemá.
Už na to nemám moc času, ale myslíte, že bych měl zkusit vrátit NM a nějak zkoušet zrušit ModemManager? Také se spouštěl po startu program gsmdial, to byl hlavní podezřelý.

Aby ti NM nepřepisoval resolv.conf tak si nastav /etc/NetworkManager/NetworkManager.conf
v sekci Main
dns=none

potom smaž link a vytvoř soubor /etc/resolv.conf a edituj dle libosti.

Jo, to jsou ty dnesni chytrystiky, ktere vedi lepe nez uzivatel co chce. Pokud si network manager odinstaloval a stejne ti to prepisuje resolv.conf tak to nejspis dela primo modem/ppp/dhclient pri startu a ziskani adresy nebot obsahem DHCP odpovedi je i DNS. I to se da samozrejme zakazat, nebo nastavit primo nejakymi parametry, jake DNS pouzit.