Chyba při instalaci zavaděče

Zdravím, mám problém při instalaci Fedory, tak mi snad někdo poradí.

Stáhnul jsem si Fedora-16-x86_64-DVD.iso, vypálil, nabootoval, vymezil 60 giga volného místa pro Fedoru, instalace probíhala v pořádku, ale potom mi to vyhodilo hlášku, že při instalaci zavaděče došlo k chybě a systém se mi pravděpodobně nenabootuje. Co s tím? Co se týče Linuxů, tak jsem lajk a se zavaděčema nemám zkušenosti. Stalo se to už někomu z vás? Vyřešila by problém jiná verze Fedory, nebo mají všechny stejný zavaděč?

V DVD by problém být neměl, stáhnul jsem i Fedora-16-x86_64-Live-Desktop.iso a problém přetrval. Instaloval jsem to na notebook ASUS K53E, na kterém mám zároveň Windows 7. Děkuji

A systém se nabootuje nebo ne? V obou nových instalacích F16 - 32 i 64 bitových jsem to varování viděl a přesto obě verze naběhly. Používám síťový instalátor (*.netinst.iso).

No po instalaci jsem restartoval počítač, žádný systém nenaběhl a psalo mi to, že systém nenašel nic k bootování, tak jsem znovu restartoval, najel do BIOSu, zrušil bootování z DVD a přepnul na boot z pevnýho disku (jako jsem to měl předtím) a žádný loader se neobjevil, místo toho rovnou naběhly windowsy a já teď vůbec nemám tušení jak ty Linuxy spustit.

Zkusil bych jinou distribuci, ale ve škole zrovna používáme Fedoru 16, tak bych rád rozběhl konkrétně ji.

F16 vyměnila grub (zavaděč) za grub2. Ten je nenažraný, co se týče místa na začátku disku - před začátkem prvního oddílu. Na starších systémech první oddíl začínal hned za MBR, ale grub2 potřebuje daleko více místa. Při instalaci dojde ke zrušení grubu a nový grub2 se ale nevejde. Musí se nabootovat z CD do příkazové řádky, pomoci fdisku nebo něčeho podobného zjistit, jak se věci mají: (fdisk /dev/sda; pak klávesa p) v tabulce oddílů musí první oddíl (nejspíš boot) začínat na sektoru 2048. Pokud je tam nižší číslo, je nutno první oddíl zrušit a vytvořit znovu. Pak se musí obnovit obsah prvního oddílu a pomocí grub2-install /dev/sda se nainstaluje grub2. Pokud máte začátek prvního oddílu v pořádku, pak stačí jen ten grub2-install a je to.

Pozor s tim rusenim prvniho oddilu! Pokud na nem jsou data a windows, pak ho nelze jednodusse ruzsit, jinak prijdete o data z toho oddilu.

Jinak jsem myslel ze zacatek prvniho oddilu se posouva hlavne kuli GPT, ale mosaic ma pravdu. Viz napr.:
http://forums.fedoraforum.org/showthread.php?t=274701

V common bugs F16 je psano, ze k teto situaci by melo dochazet pouze, pokud je obraz grubu za MBR vetsi nez 32k (63*512) a to se udajne muze stat pouze pokud je do nej potreba dostat nejake specialni ovladace jako RAID.

Osobne bych v takovem pripade spis zkusil proste pouzit grub1 misto grubu2. Tzn. nastartovat do zachraneho modu (DVD by ho melo mit), presunout se do nainstalovaneho systemu, doinstalovat grub (yum install grub) a provest instalaci stareho grubu normalne do MBR prvniho disku (grub-install /dev/sda). yum remove grub2 na zaver. Jedine co nevim je, jak se s tim vyporadaji instalace novych jader, zda jeste zvladnou stary grub aktualizovat.

Děkuji za rady, zkoušel jsem nainstalovat ten grub1, ale kdyz napisu v záchranném režimu do příkazové řádky yum install grub, tak mi to napíše, že nemůže najít yummain a nic se nestane. Nevím co dělám špatně.

Nejspíš si stáhnu Fedoru 15 a uvidím, jestli alespoň ta půjde.

Nechal jsem partitionu BIOS 22 MB mista a stejne mi to ten GRUB nespusti… proste se NB chová jako kdyby tam žádnej disk nebyl.

CornFlake: a nasel ti zachranny mod existujici instalaci? Presunul jses do ni prikazem chroot?

zdravim, po cerstve instalaci se mi nezobrazi zavadec. rovnou mi notebook (HP ProBook 4510s) zahlasi cosi o nenalezeni disku (NON-SYSTEM DISK ERROR REPLACE AND STRIKE ANY KEY WHEN READY). Nicmene do fedory se nakonec dostanu, kdyz pouziji instalacni medium pro FreeDos a vyberu nebootovat z hdd. Po prihlaseni jsem se podival jak jsou rozdelene disky (behem instalace jsem si s tim moc nehral a daval vse default):

Disk /dev/sda: 500.1 GB, 500107862016 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 60801 cylinders, total 976773168 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0xfe7afe7a

Device Boot Start End Blocks Id System
/dev/sda1 1 976773167 488386583+ ee GPT

Kdyz jsem se pokusil o reinstalaci grub2:
[root@fedora ~]# grub2-install /dev/sda1
/sbin/grub2-setup: error: unable to identify a filesystem in hd0; safety check can’t be performed.

mohl bych poprosit o pomoc?

To nebude tak jednoduche. GPT jsem zatim nikde nezkousel, takze mohu jen hadat. Fedora (ale myslel jsem ze az F17) na zarizenich ktera to podporuji pouziva GPT misto MBR (to jest zpusob rozdeleni disku). Nevim zda uz fdisk umi zobrazit GPT, ale vypada to ze spis ne. Muzes zkusit parted.

Grub neinstaluj do /dev/sda1 ale do /dev/sda kdyz uz.

mel jsi pravdu, prehledl jsem cislo u sda :). nicmene muj problem vyresil tento prispevek http://forum.fedora.cz/read.php?1,21020,21033#msg-21033

Musím říci, že jsem F17 nainstaloval jako 5-té distro právě kvůli zavaděči, ten mi jde perfektně.

Teď jsem nainstaloval Fedora 17 a vše funguje, se zavaděčem žádné problémy. Ty trable byly opravdu jen u Fedory 16, protože patnáctka mi taky fungovala.