Chovanie okien v F9

Zdravim,

mam niekolko problemov ohladom spravania sa Fedory 9 s ktorymi by som prosil o pomoc.

1. Nech sa cokolvek pokusim ulozit na plochu, tvari sa, ze je to tam, dokonca aj z konzoly ked dam ls tak to vidim, ale na ploche ikonka ani jedna. Vzdy to len vyhodi hlasku “Could not create object” - vyriesil som to vypnutim SELinuxu a uz ikonky vidim
  2. spustim VLC a chcem do neho pridat playlist, ktory mam na ploche (.m3u) Ked ho chytim a chcem pretiahnut do VLC, okna sa stvaria, akoby boli za sebou, cize ikonka s playlistom sa skryje za hlavne okno VLC a ani za nic sa neda urobit “drag and drop” playlistu do hl. okna
  3. firewall vypnuty, ale VLC neotvori ani jeden SAP odkaz. Pod Vistou ide bez problemov.

Vdaka za kazdu radu

ad 1) jake prostredi? Gnome nebo KDE?
ad 2) driv drag&drop ve vlc fungoval?
ad 3) co je SAP odkaz?

ad 1 - během zkoušky F9 jsem si všiml podobného problému v Gnome - pokud jsem z aplikace uložil soubor na plochu, musel jsem vynutit refresh plochy pomocí F5, aby se mně ten soubor ukázal - možná to ale pořešil nějaký upgrade (jsem dočasně zpět na F8)
ad 2 - v F8 mně funguje ve VLC drag&drop jen do okna playlistu; pokud “dropnu” soubor do hlavního okna VLC, celé VLC mně vytuhne nebo spadne

Btw., běží vám někomu v F9/x86_64 drag&drop z okna file-rolleru do jakékoliv otevřené složky nautilu? Mně to takhle bylo schopno extrahovat jen na plochu.

to covex:

1. je to v KDE
  2. drag and drop vo F8 fungoval uplne bez problemov s akoukolvek aplikaciou
  3. SAP - session announcement protocol - protokol na oznamovanie multimedii vysielanych multicastom

Tak se obavam ze minimalne 1 a 2 je celkem jasne. Odpoved bude asi KDE4, ktere je bohuzel nedotazene. Zkus to v gnome.
Proc neotvira SAP nevim. Zadavas to primo jako URL do VLC nebo jak to otviras?