chmod

Protože Apache obsluhuje požadovaný obsah na privilegovaných portech, musí se spouštět pod rootem. Procesy, jež z Apache vznikají větvením, běží ale z bezpečnostních důvodů pod uživatelským a skupinovým účtem apache.
Kořen hierarchie adresářů s obsahem ve webovém serveru , čili kořen dokumentů, (v mém případě /var/www/html) a jeho podadresáře spravuje root.

Dočetl jsem se, že aby lidé při běžné tvorbě obsahu nemuseli pracovat jako root, je vhodné pro jejich potřebu vytvořit samostatnou skupinu, přidat do ní všechny tvůrce obsahu a v celé hierarchii adresářů, počínaje kořenem dokumentu, nastavit této skupině oprávnění k zápisu. Navíc ještě v této hierarchii adresářů nastavit příznak setgid, aby do stejné skupiny náležely i všechny nově vytvořené soubory z této hierarchie.

Zasekl jsem se hned při nastavování práva zápisu. Nevím, jak přiřadit právo zápisu pouze skupině developers, příkaz # chmod a+w html by to neřešil.

Přes příkazovou řádku sice nejsem guru, ale možná, že bude nejprve zapotřebí změnit skupinu pro daný adresář pomocí příkazu

chgrp -R developers html

a teprve poté změnit práva pomocí příkazu

chmod g+rw html

Jestli jste totiž adresář html vytvářel jako superuživatel, bude mu automaticky přiřazena skupina root.

Macky

Děkuji, zkusím to. Předpokládám, že i poté bude vlastníkem adresáře html root.

chmod je potreba provest tez rekurzivne:
chmod -R g+rw html
vlastnikem zustane root, skupina bude developers.