čeština v konzoli - Fedora 20

Po přepnutí z Gnome do konzole (ctrl + alt + Fx) se mi nezobrazují české znaky.

obsah vconsole.conf:
KEYMAP=“cz-us-qwertz”
FONT=“Lat2-Terminus16”
FONT_MAP=“8859-2_to_uni”

Nevíte prosím jak to nastavit?
Díky

tabulku fontů lze ručně nahrát příkazem

sudo setfont lat2-16

rozlozeni klávesnice příkazem

sudo loadkeys cz-lat2-prog

dalsi fonty jsou v /usr/…/
normálně to má nastavovat systemd z dotyčného konf. souboru ale občas to nefunguje.

jo jo , tohle funguje díky:) Akorát by mě zajímalo proč nefunguje ten systemd.

Stravil jsem s tim nedavno taky prijemne odpoledne a funkcniho vysledku jsem se nedobral. Zvlastni je, ze se starickym jadrem 3.8 mi to funguje, ale s novymi ne, chyba ale vubec nemusi byt v jadre, ale spis initramfs, ktery se k jadru dela. V bugzille na to je nekolik hlasenych a casto uzavrenych chyb, hlavne jeste k F19, kde byla Schodingerova kocka ve jmene a kazdy hned videl ze konzole nezobrazuje spravne. Kodovani a font se da vyresil i prikazem

unicode_start

nicmene nic z toho proste nefunguje po bootu “samo”, musi to clovek pustit rucne.

Pokud pohledas bugy, jsou tam dalsi moznosti a “vysvetlovani” proc vconsole.conf nefunguje a ze to musis zadat jako parametry kernelu do grubu, ze musis odstranit /etc/sysconfig/l18n a pod. Muzes to zkusit, nicmene ja jsem funkcni kombinaci nenasel. Pokazde takove zmene by se mel zrejme pregenerovat initramfs

dracut -f

jinak to neni v zavadecim initramfs a tedy systemd o tom pri startu nevi.

také jsem nad tím před časem seděl :slight_smile: zjistil jsem že systemd spouští po startu utilitu systemd-vconsole-setup nebo tak nějak která podle dotyčného konfigu načte do jádra tabulku fontu. Podle logu i přidáním touch do unit souboru před i za jsem ověřil že se skutečně spouští. samotná utilita také funguje (da se normálně spustit) tak mi to připadalo, že potom něco jiného tu tabulku v jádře opět změní nebo se nějak poškodí. Laboroval jsem i s parametry jádra, ale to se chovalo vůbec podivně, občas nějaká kombinace fungovala ale max do update jádra. Ono někdy kolem asi 3.6 ty parametry změnili tak jestli to třeba něco jiného nerozbilo. Markantní to je třeba v mc u rámečků. S initramfs to mě nenapadlo.

Aha… tak to jsem rad ze nejsem jen ja postizeny timto problemem. Vzdycky si rikam, ze jsem asi posledni kdo pouziva konzoly.:slight_smile:

Dosel jsem k podobnemu zaveru - ze to nastaveni neco “prenastavi” pote co to nastavi systemd. Vzhledem k tomu, ze OS je aktualizovany uz spoustu verzi Fedory, tak bych se ani nedivil. Zahadou mi je, ze s tim starsim jadrem a initramfs to funguje - zatim jsem obsah neanalyzoval.

unixová konzola je naprosto super záležitost. Také ji dost často používám a pseudo terminál v podstatě skoro denně (občas i v mobilu) :wink: zkousel jsem i prohlížení netu v links ale to už je hard core :slight_smile: