Centos7 desktop

Dobrý den,

chtěl jsem se zeptat používá tady někdo Centos7 na desktop?
Chtěl bych se zaměřit na RHCSA, a tak mi to připadá jako vhodná volba.

Každej asi požaduje od desktopu něco jiného, ale třeba se najde někdo, kdo to zkoušel/používá a ohnul si to nějak ke svým potřebám.
Nepotřebuju žádný extra nový software a featury. Nějaky office věci (psani/tabulky) , komunikator, firefox, hry nehraju :slight_smile:

PS: Omlouvám se, je to Fedora forum ale přece jenom je to blízko…

Děkuju!

Určitě to nebude problém, nebude to asi tak pohodlné, jako přímo Fedora, ale po přidání určitých repositářů jako EPEL a RPM Fusion bude určitě i CentOS jako docela použitelná distribuce pro desktop.

SUPER! to rád slyším. Fedora bude asi lepší, ale přece jenom není tam vše stejné.
Fedoru jsem zkoušel, a nějak si celkově nemůžu zvyknout na nové gnome :frowning: už mi přijde lepší to kde.
Ale celkově mi to přijde ty nové prostředí tak nenažrané (na sys prostředky)
Děkuju

Může se stát, že není správně nastavená grafická akcelerace.
Jinak nepozoruji nějaké memleaky (určo tam budou, ale mne asi nepostihly) a swap je prázdný

Uprecords mi hlásí


     #               Uptime | System                                     Boot up
----------------------------+---------------------------------------------------
     1    52 days, 18:56:53 | Linux 3.15.7-200.fc20.x8  Mon Aug  4 19:20:03 2014
     2    45 days, 16:24:49 | Linux 3.14.4-200.fc20.x8  Sun Jun  1 07:32:58 2014
     3    42 days, 00:58:34 | Linux 3.13.9-200.fc20.x8  Sat Apr 19 23:57:00 2014
     4    25 days, 14:24:56 | Linux 3.13.6-200.fc20.x8  Tue Mar 25 08:31:45 2014
     5    22 days, 20:02:15 | Linux 3.16.2-201.fc20.x8  Mon Oct  6 20:10:51 2014
     6    21 days, 07:00:19 | Linux 3.17.3-300.fc21.x8  Fri Nov 21 11:34:22 2014

Takže bez vypínání a restartů stále funkční systém na práci i zábavu, Škoda těch nejdelších, to se to vyplo kvůli baterce.

To je na gnome,jo?

Já mám taky momentálně uptime 15 dní s GNOME na Fedoře 20. Memory leaky byly problém u prvních verzí GNOME, kdy člověk musel občas použít kombo alt+f2 a ‘r’. Ale pokud jde o CentOS, tak, pokud se nepletu, se GNOME nesklepeš, pokud ti jde o tohle, a použít jiné prostředí můžeš jak v CentOS tak ve Fedoře. Na notebooku mám třeba Fedoru 21 s i3wm. Minimalistická instalace a nastavení, které bere asi 150 MiB v paměti. Jinými slovy podle výchozího prostředí se nerozhoduj, to je stejné v obou prostředích a hlavně není povinné :wink:

to vain: díky! nene nejde mi o prostředí - spíše mě zajímalo u creepa73 o jaké prosředí jde - čistě ze zvědavosti.
Na centosu jsem používal ještě staré gnome. Teď je default na centosu7 tuším KDE.
Ono je to těžké :slight_smile: pěkné prostředí/desktop se mi zase líbí.
Ale nové gnome mi nějak nesedlo - zkratka ho asi neumím ovládat chybí mi tam ten klasickej gnome2 panel a ikony na plochu.

No já si myslím, že výchozí je v CentOS a Red Hatu tedy také, GNOME Shell s klasickou úpravou viz http://worldofgnome.org/gnome-classic-3-12-is-better-than-ever/ Alespoň co jsem se posledně zajímal, tak to tak bylo, ale jak říkám, výchozí neznamená že je povinný… Já jen ať se nerozhoduješ jen podle toho :wink:

Aha, tak to jsem asi zastrhnul KDE pri instalaci, ze se mi nainstalovalo… ale i tak jak jsem psal je pro me “lepsi” nez nove gnome, kde mi chybi klasicke vyjizdeci menu a ikony na plose.
Nemam moc na vyber :slight_smile: bud Centos nebo Redhat… chci se pripravit na RHCSA a Fedora neni to prave, a zbytecne by to matlo… v dobe virtualizace by to nemel byt problem a centos si dat do virtualu, ale prece jenom stourani v desktopu na rhca bazi neni k zahozeni :slight_smile:

Jak píše vain, v RHELu a CentOSu 7 je GNOME 3 upravené tak, aby mělo dva panely, klasické vyjížděcí menu, ikony na ploše atd.

Jen preji prijemnou zabavu pri instalaci CentOS7… ta anaconda je hrozna, pokud mozno na nic nesahat.

Sešívaný: Děkuju zkusím. Mám kde, ale zdá se mi teda dost “neohrabané” mám grafiku v ntb intel, tak nevím jestli se nemusí něco ještě poladit, zkoušel jsem vyp/zap efekty ale nic moc změna. Zkusím Gnome… Díky!