cas ve fedore 9 a ve windows

Ahoj, potreboval bzch prosim poradit, jak nastavit cas v techto OS tak abych jej mel i ve fedore i ve win XP stejny. Mozna jsem pri instalaci neco blbe nastavil, ale nevim co :frowning: Jak bych mel nastavit cas, aby se mi nelisil jako doposud? Momentalne se mi lisi o 2 hodiny - a kdyz jej v jednom OS upravim tak ve druhem se mi taky zmeni a rozdil je stale 2 hodiny.
Diky za radu

Zkuste system - sprava - datum a čas . Na kartě časové pásmo odznačte tlačítko systémové hodiny jsou nastaveny na čas UTC.

asi jsem slepy ale v prostredi KDE zadnou takovou polozku nevidim :S

v KDE je to aplikace - správa - datum a čas

Jde o to, jak mate nastavene hodiny na notebooku… windows bohuzel maji ten zlozvyk, ze v pripade zmeny casu ve Windows zmeni ihned i systemove hodiny (jako byste je menil pres bios) - a to napr. i pri posunu casu na jare a na podzim. Nevim zda je ve windows nastavit ze systemovy cas je v UTC, pokud ano bude asi nejlepsi nastavit totez i v Fedora jako pise vaca. OS by pak mel zobrazovat cas podle nastavene casove zony (musite nastavit Praha/Europe a DST - day light saving time). Stejne tak ve windows. Pokud windows neumi UTC cas tak to asi bude trochu slozitejsi.

Dobrý den,

chtěl bych vědět jak je možné, když spustím instalaci Fedora 8, proč když měním časové pásmo zatuhne celý počítač a instalaci nedokončím…
Zkoušel jsem také tuto akci přeskočit, znamená to že jsem Fedoru nakonec nainstaloval, ale opět když jsem v KDE měnil čas celý počítač zatuhl.
Nemyslím NTP…Normálně změnit čas, nebo datum…
Od té doby Fedoru 8 nepoužívám…

Díky …

Skokova zmena systemoveho casu neni nikdy dobry napad - vemte si, ze menite systemoveho hodiny na kterych muze byt zavisla nejaka funkce. Vlivem skokove zmeny muze dojit naprosto nepredvidatelnym udalostem v systemu. Osbobne jsem se tedy nikdy nesetkal s tim, ze by s tim byl v Linuxu nejaky vaznejsi problem, je ale tezko rict co se deje u tebe. Je ale pravdepodobne, ze pri pokusu o zmenu casu se system pokousi tuto hodnotu zapsat do HW hodin, coz zrejme nedopadne dobre. Co bych zkusil je prihlasit se do konzole a nastavit cas a datum prikazem “date” - je to trochu narocnejsi na syntaxi ale urcite najdes na netu priklady. Ten meni pouze Linuxove hodiny. Zapis do HW hodin se provede prikazem “hwclock” s prislusnym parametrem a priklad najdes casto vedle prikladu s “date”. Pokud prvni bude fungovat a druhe zatuhne pocitac, je problem v zapisu do HW hodin. HW hodiny ale v zasade neni potreba menit.