Bootovani popripade instalace F12 ze site

Ten skript ktery specifikujes jako init=discklessrc nemuze byt na strane TFTP serveru… aspon si to myslim. Podle me to probiha tak, ze pres TFTP se stahne kernel a intiramfs - kernel se spusti, initramfs se rozbali do pameti - ten obsahuje zakladni souborovy system / ze ktereho se spusti init jako prvni proces systemu. A protoze mas init nastaveny na disklessrc, musi tam tenhle soubor byt. A podle me i s cestou, protoze takle teda netusim kde se jako bude hledat.

OK.

Asi uz se do toho zamotavam cim dal ti vic takze to asi vezmu pekne od zacatku abych eliminoval mozne problemy uz v zarodku.

Takze primarni otazka zni.
Co je potreba minimalne nastavit pro to abych dokazal nahodit masinu pres WOL, masina dostala prirazenou IP a nabootovala a cely FS pouzivala pres NFS.

Jde mi o universalni reseni nikoliv o hotove reseni, ktere je site na miru treba fedora, gentoo, ubuntu atd.

Jedna se mi o universalni reseni nezavisle na verzi, typu linuxu, abych proste mohl jednou na stejnou masinu nabootovat fedoru pak treba gentoo pak treba ubuntu nebo i jine distra.

Zatim jsem nasel plno navodu a nastroju jak to ci ono udelat v nejakem distru. ale to je prispusobene presne na to disto.

A nejedna se mi o instalaci pouze nabootovat linux a pres nfs pouzivat linux fs

Hi,

takze na konec se mi to povedlo nahodit, takze uz mi to najde nfsroot (problem byl ve spatne zkompilovane podpore nfs v kernelu), nevim jak je to mozne, ale kdyz jsem to zkopiloval beze zmeny podruhe tak to najedou zacalo chodit ?

Ale objevil se dalsi zadrhel mozna asi spojeny s nastavenim fstab, jakmile se snazi nahodit sshd tak zatuhne nevite cim to muze byt.

Popripade jak mam nastavit fstab ?

Diky

Absolutne nevidim spojeni mezi fstab a sshd…

Jde o to jestli jsou namontovane vsechny fs ktere maji byt jestli nektere nemuseji byt montovane jinym zpusobem napr. proc sys atd. Jde o to jestli je pristup pro vechny FS takovy jaky ma byt a tim padem muze sshd sahat nekam kde je to spatne.
Ja zkusim jeste jednu vec a pak dam vedet jak jsem dopadl.

DIky

/proc a /sys jsou lokalni virtualni FS, takze tam problem nevidim. /tmp a /var by nejakou neplechu pres NFS delat mohly…

Heureka takze se mi to povedlo dekuji vsem za pomoc, diky covexi.

A tedka bych potreboval uz jenom poradit abych nemusel mit pro kazdou diskless masinu svuj samostatny addr. ktere FS je mozno montovat ro pro vsechny diskless stanice jeden a ktere addr musi byt v rezimu rw pro kazdeho klienta samostatne ?

Neco jsem sice nasel ale nechodi to uplne spravne.

Diky

/ muzes mit ro, v nem mas adresare pro proc, sys, dev, tmp, var, ktere jsou bud specialni FS (proc, sys), ramdisk nebo rw. Jak si vyresis /home je na tobe, ale asi by taky mel byt rw, nicmene pro beh v init 3 to je celkem jedno. Pokud to jsou graficke stanice, tak by asi mel nejaky rw home existovat.

Inspiraci muzes cerpat z centosu tady: http://simandl.cz/stranky/linux/czfcentos/czfcentos.htm zda to funguje i pro fedoru bohuzel nevim…

Aha, tak pro Fedoru: http://fedoraproject.org/wiki/StatelessLinux

Hi, covexi
nazarazil jsem na dalsi problem ve chvili kdy jsem chtel pouzit to co jsem se jiz naucil na bootvani jednoho naseho hodne duleziteho linuxu.
A objevili se mi tam tyto chyby


PRC: sendmsg returned error 101
portmap: RPC call returned error 101
Root-NFS: unable to get nfsd port number from server using default 
Looking up port of RPC 100005/1 on 192.168.1.1
RPC: sendmsg returned error 101
portmap: RPC call returned error 101
Root-NFS: unable to get nfsd port number from server using default
PRC: sendmsg returned error 101
mount: RPC Call returned error 101
Root-NFS: Server returned error - 101 while mounting /diskless/

Nevis co s tim muze zase byt ?

Diky

Nevim - co takle, ze ten stroj normalne nemas v DHCP ale ma statickou IP, takze ted nedostane IP?

Covexi podle dhcpd.conf to je v poradku a dokonce pri bootu bez problemu dostane pridelenou IP a natahne kernel, ale pak vypise tu chybu s RPC.


 host hmc {
                hardware ethernet 00:0D:60:D5:43:E7;
                fixed-address 192.168.1.100;
        }

Vic k tomu je tezko co rict: http://kerneltrap.org/node/6861

Diky Covexi.
Sice mi neni jasne jak je tohle mozne, kdyz nabootuje pred WOL dostane pridelenou IP a pak si stahne pres TFTP kernel.

Nemuze byt mozne treba to, zez jadro ktere se pres TFTP stahne a rozbali ho do pameti a pak se snazi pripojit root fs, nema podporu sitovych rozhrani, neni mozne ze by se tato podpora naloudovala az nekdy pozdeji ?
Pri normalnim bootu z HDD by to asi vadit nemalo, ze se mu nahrava sitova podpora az nekdy pozdeji.
Nemuze toto byt ten problem proc ma problem se spojit s NFS serverem ?

Podle me TFTP spojeni nema s tim po tom co se nastartuje kernel moc spolecneho. Pokud si initramfs sestavil na jinem stroji, pak je podle me klidne mozne ze tam chybi modul pro sitovku. Koukni se do vypisu startujiciho kernelu jesli tam je ze nasel “eth”. Pokud jo, pak bude asi problem jak pises - ze sit se startuje az po pripojeni rootfs - ale mel jsem pocit ze na tom predchozim pocitaci ti to uz fungovalo?

Hi Covex,
takze uz jsem zjistil cim to ze mi to nebootuje, on ten HW je specificky (IBM HMC) a jediny co na nem funguje je jejich upraveny linux, ktery zase bohuzel neumi (nepodporuje) diskless konfiguraci, takze timto je vse vyreseno.

Diky za pomoc s timto problemem.

Kurna chlape, co ti na tom neni jasne, NFS ti opravdu nemuze fungovat a vis proc ? … ZAKAZAL JSI TAM PRISTU ROOTovi ;-)))

*(no_root_squash)
do exports ;-)))