balicky

dobry, chcem sa opytat, ci na fedoru sa daju nainstalovat vsetky balicky ako RPM, DEB, TAR.GZ a ostatne… newem sa rozhodnut ktory linux si vybrat, a ked sa daju vsetky, asi si ho stiahnem fedoru…

mam kubuntu, ale tam newem nastavit 3D a zarovem viac ako 50hz, tak prejdem na neco kvalitnejsie… a este mi prisim napiste preco je lepsia fedora ako ostatne distribucie… aby som bol uplne presveceni ze robim dobre, ked chcem fedoru

DIK

Pokud Vás zajímá, jak je to s instalací aplikací, doporučuji Vaší pozornosti kapitolu Instalace aplikací. Upřímě řečeno mi však není jasné, co touto otázkou sledujete.

K otázce “nejlepší Linux” - všechny distribuce jsou si minimálně podobné a osobně si myslím, že nelze tvrdit, že jedna převyšuje o třídu ostatní (sám jsem už pracoval na Mandrake/Mandriva, Suse, Aurox, Fedora a chvíli jsem si hrál i s Debiánem). Podle mě je, alespoň v českém prostředí, rozhodující dokumentace a fórum, které Vám podá pomocnou ruku v případě potřeby. Pro Fedoru máme k dispozici oboje. Fórum jste našel, přiručka je k dispozici zde.

Osobně si nemyslím, že by Ubuntu bylo lepší/horší než Fedora.

Macky

rpm, deb a tar.gz jsou RUZNE formaty balicku pro RUZNE distribuce linuxu.

RPM je pouzivano ve Fedore, SuSE a Mandrive - balicky mezi distribucemi se NEDAJI prenaset.
DEB je pouzivano v Debianu, Ubuntu
tar.gz je pouzivano ve Slackware, pripadne se jedna o zdrojovy kod, ktery lze NETRIVIALNIM zpusobem nainstalovat v podstate vsude.

Co se tyce problemu s Ubuntu, prechodem na Fedoru se nevyresi. Jejich reseni se ale urcite dopatrate na foru Ubuntu.

na kubuntu wiki bol navod ako do kubuntu nainstalovat vsetky druhy balickov, najprv konvertovat na deb a potom nainstalovat, ci to podobne nejde aj na fedore. nainstaloval som si fedoru z live cd(nemam dvd napalovacku, tak som mohol stiahnut iba cd) a sekaju mi opengl sporice obrazovky… skusal som najprv glxgears, ten vo fedore nemam, tak som skusil 3D sporice obrazovky, a strasne sekaju… ako treba instalovat ovladace do fedory? na graficku kartu NVIDIA GEFORCE MX440

DIK, ta 3D grafika mi zatial fungovala len na slax live cd, na kubuntu som skusil vsetky ovladace co som len nasiel a poradili mi ich ale nic, NVIDIA-GLX fungovalo, len na rozliseny 800x600, a 50hz, takze aj to bolo zle…

Mame tu skvelou prirucku kde to mate polopate napsane.