balicky tar.gz

Zdravim ,muzete mi nekdo pls poradit jak se instaluji baliky tar.gz?docetl jsem se ze se to bud kompiluje nebo se z nich musi ten instalacni balik vytvorit…

btw s linuxem jsem zacatecnik a mam fedoru10…

tar.gz je archív “čehosi”, jako zip, takže záleží, co je jeho obsahem, a ano, klidně to mohou být zdrojové kódy a jejich kompilace probíhá v závislosti na tom, co je to za aplikaci, většinou je postup kompilace v přibaleném souboru README, INSTALL a podobně. Rozhodně, pokud jsi začátečník, tak to nebude asi jen tak, o jakou aplikaci se jedná?

o SHOUTcast… v tom baliku mam to Readme a kouknul jsem do toho navodu na instalaci ale pochopil jsem z toho tak mozna jak ten balik rozbalit…

No už se na to dívám, předpokládám, že tobě nejde o server, ale o clienta. V tom archívu je nějaká binárka s conf souborem, takže se nemusí nic kompilovat, je to už zkompilováno, takže stačí nastavit ten konfigurační soubor, který je poměrně pěkně okomentovaný a spustit tu binárku s parametrem cesta ke konfiguráku, takže například takto

./sc_trans_linux sc_trans.conf

je-li konfigurák ve stejné složce jako ta binárka sc_tranc_linux.

Ehm trochu stupidni dotaz…kam presne se to ma napsat?:smiley:

Do příkazové řádky: Aplikace>Systémové nástroje>Terminál

Asi se budeš potřebovat přesunout v terminálu do konkrétní složky, pomocí příkazu:
cd “/cesta/k adresari/kam se chces dostat/” (citlivé na VelKý a malý písmena)

Na co přesně SHOUTcast potřebuješ (srry neznám ho)? Zběžně koukám, že ve Fedoře je např.

:: streamripper (Shoutcast and icecast compatible streams recorder),

:: Streamtuner (Streamtuner is a stream directory browser, it offers an intuitive GTK+ 2.0 interface to Internet radio directories such as SHOUTcast and Live365.)

:: icecast (ShoutCast compatible streaming media server). A tyhle prográmky můžeš nainstalovat “klikáním” přes “Přidat/Odebrat software”. Ale to jsem jen tak zauvažoval, kdyby byl tvůj odpor k příkaz. řádce větší než touha po SHOUTcastu :slight_smile: