automatický start systému / menu - GRUB

Zdravím. Mám problém, že po instalaci Grub automaticky nestartuje menu či defaultní systém, ale hodí mě do své konzole. Musím tedy manuálně zvolit jádro a initrd. Nevíte, v čem by mohl být problém? Možná, že kdyby mi někdo poslal kopii /boot/grub/grub.conf ve kterém to funguje, tak bych problém našel.

Díky za rady.

#boot=/dev/sda
default=0
timeout=5
splashimage=(hd0,1)/grub/splash.xpm.gz
hiddenmenu
title Fedora (2.6.25.14-108.fc9.i686)
root (hd0,1)
kernel /vmlinuz-2.6.25.14-108.fc9.i686 ro root=UUID=a6491f68-b034-4be6-9b21-412dd1ee5fa1 rhgb quiet
initrd /initrd-2.6.25.14-108.fc9.i686.img
title Fedora (2.6.25.11-97.fc9.i686)
root (hd0,1)
kernel /vmlinuz-2.6.25.11-97.fc9.i686 ro root=UUID=a6491f68-b034-4be6-9b21-412dd1ee5fa1 rhgb quiet
initrd /initrd-2.6.25.11-97.fc9.i686.img

Můj problém bude tady: “GRUB’s configuration file, stage2 (usually), and other files must be in a usable partition. If these files or the partition become unavailable stage1 will drop the user to the command line interface.”

Když se totiž pokusím zvolit root (hd2,6) - kde mam Fedoru, tak dostanu chybovou hlášku.

Zatím jsemto vyřešil tak, že jsem v menu.lst odebral ony root příkazy a v příkazové řádce Grubu použiju příkaz pro zavedení konfiguračního souboru - pak se načte menu.

Nicméně kde je chyba pořádně nevím. :frowning:

Kdyz sem napises jak mas rozdeleny a nainstalovany disky a obsahy tvych konfiguracnich souboru a chybove hlasky, tak ti mozna nekdo poradi. :slight_smile:

Moc nevim, co by mohlo pomoct. Chybová hláška vlastně žádná neni, akorát místo toho aby se spustilo menu Grubu nebo defaultní systém se dostanu do příkazový řádky Grubu. (ale to jsem všechno už psal)

V menu.lst mám:

default=0
timeout=5
splashimage=(hd2,6)/boot/grub/splash.xpm.gz
hiddenmenu
title Fedora (2.6.25.14-108.fc9.i686)
	kernel /boot/vmlinuz-2.6.25.14-108.fc9.i686 ro root=UUID=23d83760-9d79-4fd5-879b-82f064075215 rhgb quiet
	initrd /boot/initrd-2.6.25.14-108.fc9.i686.img
title Fedora (2.6.25-14.fc9.i686)
	kernel /boot/vmlinuz-2.6.25-14.fc9.i686 ro root=UUID=23d83760-9d79-4fd5-879b-82f064075215 rhgb quiet
	initrd /boot/initrd-2.6.25-14.fc9.i686.img
title Other
	rootnoverify (hd0,0)
	chainloader +1

Původně byla u Fedory ještě řádka root (hd2,6), ale dal jsem je pryč, abych mohl zavést menu (a bootovat z něj) alespoň ručně (příkaz configfile /boot/grub/grub.conf). Když jsem tam tu řádku nechal, tak jsem dostával chybovou hlášku ERROR 22: No such partition. Stejnou hlášku dostávám i při pokusu o manuální nabootování při zadání onoho příkazu root (hd2,6).

fstab:

UUID=23d83760-9d79-4fd5-879b-82f064075215 /                       ext3    defaults        1 1
UUID=F104-B48A          /mnt/sdb2               vfat    umask=0077,shortname=winnt 0 0
UUID=834934d7-b694-4506-afff-72f3590de3ad /mnt/sdc6               ext3    defaults        1 2
tmpfs                   /dev/shm                tmpfs   defaults        0 0
devpts                  /dev/pts                devpts  gid=5,mode=620  0 0
sysfs                   /sys                    sysfs   defaults        0 0
proc                    /proc                   proc    defaults        0 0
UUID=7b562e82-9a04-48b8-8808-183347b510ef swap                    swap    defaults        0 0

Ja z toho moc moudry nejsem. (hd2,6) je 6. oddil na 3. disku, coz je pomerne neobvykla instalace. Jeste by to chtelo to rozdeleni disku a treba i obsah souboru device.map. Jak jsi to instaloval? Vychozi nastaveni nebo nejake rucni upravy? Zkousel jsi misto tech puvodnich 2,6 nejaka jina cisla?

Jo, je pravda, že jeden muj disk je trošku chaotickej.

Mam tři fyzický disky:

První je klasickej paralelní - sda - rozdělenej na 3 části. sda1 je pro XPčka, sda2 jenom data, třetí je swap

Druhý je taky klasickej - sdb - popravdě teď nevim, kde se vzalo tohle pojmenování. Je rozdělen na dvě části. sdb7 je tahle Fedora, sdb6 je na data; ale v /dev je ještě sdb5 a sdb1 - nejde mi to mountnout a na tom disku už neni místo pro další oddíly, asi nějaký zbytky.

Třetí je SATA - sdc - nijak nerozdělovanej.

No jo, jasně, ta Fedora je ve skutečnosti na hd1,6 (při manuálním zadání funguje. Teď potřebuju vědět poslední věc, kde je to něco, co zavádí konfigurák Grubu, bude tam špatná cesta kterou potřebuju změnit.

Over si spravny obsah grub.conf a device.map v adresari /boot/grub/
Kam se nainstaloval zavadec pri instalaci netusim, nejspise /dev/sda. Na Internetu nebo v dokumentaci grubu je vse popsano. Pokud ovladas anglictinu nebude problem to trochu prostudovat. Dej prikaz “pinfo grub” a precti sekci ?Installation - jsou tam i ruzne priklady pouziti.

co zkusit misto root (hd2,6) , root (hd1,6)

Nejlip konfiguraci disku zjistis jiz mnohokrat zminovanym
fdisk -l
ktery ti rekne i o jaky typ oddilu na disku se jedna.

Prvni disk v PC je /dev/sda, druhy /dev/sdb atd. Protoze na disku v primarni tabulce mohou existovat pouze 4 zaznamy pokud se vytvari vic oddilu (treba 7) musi jede zaznam v tabulce byt odkaz na extended tabulku. Takovyto oddil disku pak nejde primountovat, protoze to fakticky neni odkaz na oddil disku ale na rozsirenou tabulku disku. Krom toho vyrobci nekterych pocitacu vytvareji na diskcich ruzne zahadne oddily pro “zachranu systemu” windows. Ty zpravidla taktez nejdou pripojovat.
Podle toho co pises musi byt v grub.conf hd(2,6) nahrazen hd(1,6) protoze oddil /boot mas zrejme na stejnem disku jako Fedoru - jedna o druhy disk a grub pocita disky od 0! Prikaz root hd(1,6) tam zase radsi vrat.

Aby ti nastartovalo boot menu grubu musis grub na root disku nalezt stage2. Pokud jses v grub shellu prikaz
find /boot/stage2 nebo find /stage2 ti rekne na kterem oddilu skutecne je.

Vypis fstab je bohuzel k nicemu, protoze v soucastne dobe jsou oddily disku identifikovany pres UUID, z cehoz se neda poznat kde ktery oddil fyzicky je.

vaca,covex: Ano, hd1,6 jsem tam už vrátil (opravil), to je snad z mého posledního příspěvku a posledního odstavce jasné.

Žádné záhadné oddíly tady nemám. Nikdy jsem nepoužíval žádné automatické rozdělovače disků, takže vím dobře, jak je mám rozdělené. Při instalaci jsem v nástroji na rozdělování disku normalně měl na tom disku s Fedorou dva oddíly (jak píšu výše).

Find /boot/grub/stage2 vypíše ono hd1,6 - nic nového. Pořád ale nevím, jak docílit zavedení menu.
Tak si říkám, že při instalaci byla prostě někde chyba (ostatně proč jinak by se automaticky vygenerovalo hd2,6) a nepomohl by prostý reinstal grubu?

Mimochodem v grub.conf je hláška, která by mohla pomoci.

# NOTICE:  You do not have a /boot partition.  This means that
#          all kernel and initrd paths are relative to /, eg.
#          root (hd2,6)
#          kernel /boot/vmlinuz-version ro root=/dev/sdc7
#          initrd /boot/initrd-version.img

Grub se jednoduse nainstaluje “grub-install /dev/sd???” Je dobre, ze znas rozdeleni disku, ale ja ho neznam. Nespravnou instalaci muzes hodne pokazit. Opravdu doporucuji precist dokumentaci.

Bohuzel me neni v tomto okamziku vubec jasne co kde mas a co se s tim deje. Po prepsani hd(2,6) na hd(1,6) musi grub nabehnout. Pokud ti jen chybi menu tak si zrus volbu “hidenmenu”, pokud mas stale grub shell tak zkus reinstal grubu jak pise Kliadah, zrejma na /dev/sda

Děkuji za rady. Reinstall Grubu vše pořešil (dořešil). Už je to v pořádku.