Automatické příhlášení

Ahojky, chtěla bych se zeptat, jak vyřešit automatické přihlášení tak, aby se systém opravdu automaticky přihlásil a spustil. Nastavila jsem si to, ale po přihlášení to po mě chce heslo pro odemknutí klíčenky, které jsem nezadávala a je to heslo k mému účtu. V klíčence jsou uložena hesla pro Evolution.
Děkuji.

Klíčenka je chráněná heslem. Když se člověk přihlašuje zadáním hesla, klíčenka se tím heslem otevře. Pokud se přihlásí automaticky či otiskem prstu, tak nelze klíčenku čím otevřít. Ta je zamčená, ale Evolution do ní potřebuje přístup, tak hned po přihlášení vyskočí dialog, aby ji uživatel heslem odemčel.
Jak to obejít? Stačí v klíčence nastavit prázdné heslo. Samozřejmě to s sebou nese určité bezpečnostní riziko. Pak může být klíčenka otevřená čímkoliv a kdykoliv.

Chápu ten princip a je mi jasné, že bezpečnost tím utrpí, na druhou stranu, jde o desktop a kdyby mi ten někdo ukradl, dostane se k mnohem citlivějším a cennějším věcem než jsou data v něm a počítač ho asi zajímat nebude. Opravdu důležitá a cenná data mám zašifrovaná zvlášť a v jiném počítači. Spíš mi, prosím, řekni, mám v klíčence několik možností a zamknuté jsou dvě - Login a Gnome2 Key Storage. Mám dát prázdné heslo na obojí nebo jen na Login? K čemu vůbec je ten Gnome2 Key Storage? Děkuji.

edit: mimochodem, kdybych to chtěla vrátit na přihlašování heslem, stačí na automatické odemknutí klíčenky dát stejné heslo jako pro účet? Nebo se to udělá samo, když zruším automatické přihlašování?

Stačí ten Login. Gnome 2 Key Storage je tam myslím už jenom kvůli zpětné kompatibilitě.
Pokud nastavíš prázdné heslo, tak to znamená, že klíčenka nebude na disku zašifrovaná a pokud se k disku někdo dostane, tak se může k heslům na ní jednoduše dostat. Nicméně pokud máš autologin, tak to platí o hromadě dalších dat.
Hodně lidí má prázdné heslo v klíčence, jen je tam to určité bezpečností riziko, na které jsem chtěl upozornit, abys mohla udělat kvalitifikované rozhodnutí.

Děkuji :slight_smile: Bezpečnostní rizika chápu, na druhou stranu jak říkám, kdyby se mi někdo nepovolaný dostal k počítači, znamená to mnohem větší průšvih než heslo k e-mailu. A v notebooku, který nosím prakticky denně, bych to takhle neudělala, tam mám šifrovaný i file system a celkově je počítač zabezpečený mnohem lépe než ten desktop. Akorát mi přijde, že šifrování mi notebook dost zpomalilo. On to tedy není žádný rychlík, ale přeci jen žádný low-end to také není, má SSD (podle testu čtení je rychlost stejná jako před zašifrováním, ale subjektivně mi přijde, že je systém celkově pomalejší, třeba Chrome se spouští znatelně déle atd). Ale kvůli bezpečnosti to tam takhle mám. Ale doma na desktopu to fakt není nutné.