Ati Radeon X600 (Dell Latitude D810)

zdravím
Mám problém s grafikou ati radeon mobility x600. Ye stránek výrobce jsem stáhnul a nainstaloval driver, ale nejenže neběží 3D, aaale yasekává se mi i prehrávání dvd. Když však obsah dvd nakopíruju na harddisk, tak se video přehraje normálně. Můžete mi, prosím, někdo poradit? Děkuju moc. Jirka

Ja si pripadam jak kolovratek. Proc stahujete ovladac ze stranek vyrobce, kdyz v prirucce mate popsano jako ho mate nainstalovat jako rpm? Pokud se vam DVD seka z mechaniky a ne z disku, neni problem zrejme v ovladaci grafiky ale v prisunu dat z toho DVD, nejspis je spatne citelne nebo tak neco. Me se to same stavalo ve windows taky … ehm koukam presne na tom samem notebooku. Vyndavaci mechanika sony asi neni tak uplne first class…

no asi bz to chtělo yapout DMA. Bohuzel, podle navodu priruckz mi to nejde, pise to:

setting using_dma1
HOIO_SET_DMA failed_ Operation not permitted
using_dma = 0 (off)

Ahoj jeste mam problemek s DMA u dvd. Z disku to prehrava v poho a z dvd se to seka.
Vypisuje me to :
[root@localhost hypnos]# /sbin/hdparm -d1 /dev/cdrom
/dev/cdrom:
setting using_dma to 1 (on)
HDIO_SET_DMA failed: Operation not permitted
using_dma = 0 (off)

Chapu ze DMA neni pouzite.

a vypis hdparm.conf :
/dev/hdc {dma = on}
/dev/cdrom {dma = on}

Poradite me prosim co s tim??

To jsi me teda moc neporadil. Predstav si ze ten navod mam a delal jsem to podle nej. Ale DMA stejne nemam aktivovane. Takze se znovu ptam co s tim??

Mily Hypnosi - navod sice mozna mas, ale necetl jsi ho.
Kdybys tak ucinil, tak by sis zcela jiste vsiml odkazu na kapitolu “Obecne poznamky”, ve ktere se pravi, ze nektere ukony je zapotrebi provadet jako superuzivatel. Toto je prekvapive jeden z techto ukonu.
Neb jsem vsak clovek mirumilovny, tak ti nenapisu RTFM ani Ti nevynadam, ze se agresivne dvema otazniky dozadujes odpovedi. Jako provej sve dobre vule Ti zasilam kratky postup, ke kteremu by ses pri trose snahy zcela jiste dopracoval sam.

su
(heslo)
/sbin/hdparm -d1 /dev/cdrom

S pozdravem,

Macky

Mily Macky- Navod jsem cetl ale ty asi muj prispevek ne. Cituji
/dev/cdrom:
HDIO_SET_DMA failed: Operation not permitted
using_dma = 0 (off)

Jako root jsem prihlasen.
Za ty dva otazniky se omlouvam :slight_smile: ale stale me to nefunguje. Prosim Te poradis mi tedy co s tim? Diky za trpelivost.

Takze to vypada na kompilaci noveho jadra…

http://www.linuxquestions.org/questions/showthread.php?t=260894

Macky

Hmm to jsi me nepotesil ale zkousel jsem to taky jeste predtim nez jsem provadel aktualizace a ten samy vysledek.
Nicméně děkuji za odkaz. Zkusim to jak to tam píší, sice to je pro VIA a ja mam INTEL, myslis ze to bude fungovat?

Obavam se ze toto reseni pouzit nepujde. Moduly/podpora pro dane chipsety je ve Fedore zakompilovana primov kernelech. Overit to muzete v /boot/config-, kde je napr.:
CONFIG_BLK_DEV_VIA82CXXX=y

• tedy to je pro ten VIA chipset.

Proc tenhle problem nastava na tom intel chipsetu se tim tedy nevysvetluje. Prvni co tak by bylo fajn vedet co tam je presne za IDE. To naleznete ve vypisu prikazu lspci -v pod “IDE interface”. (To je porad ten Dell D810.)

Ahoj ne neni to dell. Je to

Fujitsu-Siemens AMILO M1450G (BAT:CZ2-NBTS06-M12)
http://nejlevnejsiobchod.cz/?akce=detail&kom=notebookyH&tri=374&ID=8833&lang=cz

Bohuzel jsem se k tomu IDE jeste nedostal. Ale jakmile to zjistim dam vedet. Psal jsem zde ptze me to vyplivlo pri hledani vyrazu DMA. Bohuzel jsem si neuvedomil, ze je tento thread zalozen na jine tema. Omlouvam se.

Ahoj tak sem se k tomudostal az ted. Porad me nefunguje a nevim jak zkompilovat jadro abych to tam dostal. Je me divne ze na intel to jadro neobsahuje. Tak fakt nevim co bych si mel vybrat za chipset kdyz uz ani INTEL nejde. Prosim poradite jak tento problem vyresit? Vubec nevim jak se kompilije jadro.
Dekuji.
prikaz lspci vypisuje:

[root@localhost ~]# lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Mobile 915GM/PM/GMS/910GML Express Processor to DRAM Controller (rev 04)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile 915GM/GMS/910GML Express Graphics Controller (rev 04)
00:02.1 Display controller: Intel Corporation Mobile 915GM/GMS/910GML Express Graphics Controller (rev 04)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) High Definition Audio Controller (rev 04)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) PCI Express Port 1 (rev 04)
00:1d.0 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB UHCI #1 (rev 04)
00:1d.1 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB UHCI #2 (rev 04)
00:1d.2 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB UHCI #3 (rev 04)
00:1d.3 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB UHCI #4 (rev 04)
00:1d.7 USB Controller: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) USB2 EHCI Controller (rev 04)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 Mobile PCI Bridge (rev d4)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801FBM (ICH6M) LPC Interface Bridge (rev 04)
00:1f.2 IDE interface: Intel Corporation 82801FBM (ICH6M) SATA Controller (rev 04)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 82801FB/FBM/FR/FW/FRW (ICH6 Family) SMBus Controller (rev 04)
01:03.0 Network controller: Intel Corporation PRO/Wireless 2200BG Network Connection (rev 05)
01:0a.0 FireWire (IEEE 1394): Texas Instruments TSB43AB22/A IEEE-1394a-2000 Controller (PHY/Link)
01:0c.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL-8139/8139C/8139C+ (rev 10)
[root@localhost ~]#

No dobre… tak jsem se teda zeptal googlu ja a problem nemate sam. Soucasny kernel tak jak je ve Fedore nepodporuje DMA pro ICH6M. Podle teto stranky
http://users.on.net/~marek_wawrzyczny/content.php?pg=linux.asus_W3V&l=en
by melo byt mozne ho ziskat pouzitim libata. Tim se ale zmeni spousta veci. Libata byde pouzita v Fedora 7 a uz ted vam muzu rict ze je s tim zase spousta jinych problemu. Ale treba vam to pomuze.

Ahoj diky za radu delal jsem to podle teto stranky http://fedoranews.org/cms/node/1150
a zda se ze to v totomu a v mlayeru funguje. Zjistil jsem ale ze ve VLC ne. A ve VLC jsem musel predelat odkaz z dvd:///dev/hdc na dvd:///dev/cdrom ale stejne to jede bez DMA

Toto me to ted vypisuje pri zadani /sbin/hdparm -d1 /dev/cdrom

/dev/cdrom:
HDIO_SET_DMA failed: Inappropriate ioctl for device

Jsem z toho jelen teda. Proc to totemu jde a ve VLC jede CPu na 60-80 %.

PS: Mozna sem upravoval uplne noco jineho nez jsem mel :slight_smile:
Diky.

Navim proc by to s VLC jit nemelo, ale s tim hdparmem muzou byt dva problemy

1. jako zarizeni mu davate symbolicky odkaz, zjistete kam /dev/cdrom ukazuje a zkuste primo to zarizeni (ll /dev/cdrom)

2. hdparm v FC6 neumi pracovat se zarizenimi pres libata - zmenil jste zakladni stavebni kamen - ovladac IDE/ATA zarizeni.