Asus Xonar DX/XD sumi

Zdar,
v PC mam dualboot Windows x Fedora Linux.
Pridal jsem do PC zvukovou kartu Asus Xonar DX/XD, spustil jsem Windows, musel jsem nainstalovat ovladace, restartovat a po restartu zacala nova zvukova karta hrat, zvuk je krasne cistej. Pak jsem restartoval, spustil jsem Fedoru, v KDE jsem sel do nastaveni systemu - multimedia a koukam, ze se tam pridalo nove zarizeni Asus Xonar DX (multichanel), tak jsem klepl na “otestovat” a zacalo to hrat, takze parada - problem ale je, ze zvuk neni tak cistej jako ve Windows a na pozadi toho zvuku to docela hodne sumi, stejne tak ve VLC, kdyz spustim nejakou hudbu, tak je tam dost znatelnej sum. Vubec nevim, kde mam co nastavovat, abych ten sum dostal pryc, pripadne jestli se nema nainstalovat nejakej jinej ovladace nez ten defaultni, ktery se nainstaloval sam ??? (predem dik za rady)

Edit: jeste jsem zapomnel dodat, ze predtim jsem mel Realtek, ktery je na zakladni desce - mam Gigabyte ga-x58a-ud3r a tam byla uroven sumu uplne stejna ve windows i v linuxu.

nejspíše je někde nezamutovaný nějaký vstup, vyhoněný na maximum. Je třeba si pohrát s mixerem.

Muzes zkusit HW mixer - “alsamixer -c 0” tusim zobrazi HW nastaveni prvniho zarizeni.

pohral jsem si jak z mixerama pres gui, tak s alsamixer, ale temer nic se nezmenilo, nevim, teda subjektivne se mi ted zda, ze je to o neco lepsi, ale mozna si to jen vsugerovavam. Kazdopadne sum tam je porad. Treba ty ovladace pro linux nejsou az tak dokonaly. :-/ (kazdopadne diky vam oboum za tip. :-))

Edit: Tak uz jsem si to uvedomil, je to ted hlasitejsi a prisel jsem na zdroj toho sumu mys, jak s ni hnu, tak to sumi vic, asi budu muset kabely oblepit alobalem, preci snad ta zvukovka tam ma odruseni (teda doufam), ale muze se tam ten sum dostavat az v kabelu. :-/
Musim to jeste vyzkouset ve windows, preci to nemuze ta mys delat jen v linuxu ne? :smiley:

To nebude ovladačem. Nepomohlo by strčit zvukovku do jiného slotu? Nesdílí přerušení s myší?

jak v linuxu zjistim pripadne sdileni IRQ ???

(ne do jineho slotu by to neslo - je v jedinem volnem PCI-e 1x, zadny dalsi slot volny nemam. :slight_smile: )

Snad ‘cat /proc/interrupts’ ?
Já mám xonar samstatný na 17 (driver oxygen) a zvuk to má jako zvon (integrovaná zvukovka bzučela při hýbání myši i při práci disku).
Ale nevím, možná to nemá souvislost. Možná je to slabým/špatným zdrojem nebo tak něco.

16:      60253          0          0          0          0          0          0          0   IO-APIC-fasteoi   uhci_hcd:usb3, pata_jmicron, oxygen, nvidia, nvidia

tohle teda asi neni moc dobre? a jak to zmenit?

Tak to nevím, to bude chtít někoho povolanějšího. Vždycky jsem to měnil právě tím strčením do jiného slotu. Možná to reflektuje i nastavení v BIOSu, ale to už spekuluji. V BIOSu vždycky zakazuji zařízení, která nepoužívám (interní zvukovka, sériové a paralelní porty, FDD, …), aby se uvolnily lajny pro irq.
Já mám na té šestnáctce to samé - kromě toho oxygenu pro xonar a jenom jedné nvidie.

Dik,
zkousel jsem vcera menit kabely a je to kabelazi. Zajimave je, ze ve Windows je to mnohem mene slysitelne, takze jsem si toho prvne ani nevsimnul, ale treba to souvisi s tim IRQ.

Kdyby nekdo vedel, jak se v Linuxu da zmenit IRQ pro urcite zarizeni, tak dejte vedet, aspon se priucim necemu novemu.

Linux s IRQ moc nenadela. Nektere BIOSy ale umi IRQ rezervovat, pridelit konkretnim zarizenim.
Problem ale asi bude nekde jinde, protoze omezenina 16 IRQ platilo na starych pocitacich. Dnesni pocitace uz pouozivaji APIC, kdy je preruseni mnohem vic. I podle toho tveho vypisuje preruseni prideleno pres APIC, Nicmene nechapu proc je tolik zarizeni na 16.

Viz. napr: http://www.rigacci.org/wiki/doku.php/doc/appunti/linux/sa/irq_acpi_apic

Jinak skutecne pokud to jde, zkus dat kartu do jineho slotu a samozrejme projit volby biosu.